Artystyczny ODWACH

Zbiór obrazów Anny Mierzejewskiej (z archiwum artystki)

Wrocławscy twórcy zaczynali od klimatycznych galerii sztuki i skromnych wystaw. Od jakiegoś czasu ich dzieła zaczęły się także pojawiać się na ulicach miasta, w restauracjach czy pubach. Nowa rzeczywistość odkryła przed artystami możliwości dzielenia się sztuką w wirtualnym świecie.

Anka Mierzejewska o swoich artystycznych miejscach

Epoka cyfryzacji sprawiła, że wiele treści, a w tym także obrazów, trafiło do wirtualnej rzeczywistości. Kiedyś obrazy można było kupić jedynie od malarza, dzisiaj są dostępne nawet w marketach. Sztuka stała się bardziej dostępna. Prace mają wprowadzać odbiorcę w zadumę i wywoływać na nim konkretne emocje. Dzieła stanowią wartość samą w sobie, są nie tylko efektami ciężkiej pracy, ale i świadectwem ludzkich możliwości.

,, Jestem zmianą. W sztuce i w życiu najważniejszą rzeczą dla mnie jest rozwój. Każdy obraz ma być odkrywaniem nowego terenu. Każda seria malarska jest stąpaniem po dziewiczej ziemi. (…) Moją misją jest pomóc sobie i innym żyć jak najbardziej satysfakcjonującym nas życiem .

Anka Mierzejewska, prowadząca bloga ,,XY”


Posterunek sztuki we wrocławiu.

Galeria M

Budynek Galerii M we Wrocławiu (fot. Fabian Łuszcz) 

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc sztuki we Wrocławiu jest Galeria M, która działa od 1997 roku i jest tym samym jedną z najstarszych prywatnych galerii sztuki współczesnej w mieście. Jej właścicielkami są Maria i Marta Dziedziniewicz. Pierwsza lokalizacja galerii znajdowała się na wrocławskich Jatkach i istniała tam do 2019 roku. ,,Galeria M’’ w 2002 roku otworzyła się również na ulicy Świdnickiej. Tym samym przeniosła znaczną część swojej działalności do budynku Odwachu.

Maria Dziedziniewicz o funkcjonowaniu galerii w czasie pandemii

Obiekt stanowił element fortyfikacji miejskiej i część Bramy Świdnickiej. W 1807 roku, gdy wojska francuskie zdobyły Wrocław, przez Napoleona został wydany rozkaz wyburzania murów. Bramę rozebrano, a ostał się jedynie malutki budynek – Odwach. Osiemnastowieczny obiekt jest jedyną zachowaną częścią wartowni miejskiej, która znajdowała się na dzisiejszej ulicy Świdnickiej.  W 1844 roku przebudowano go na styl neorenesansowy, prawdopodobnie według projektu Carla Ferdinanda Langhansa – niemieckiego architekta, urodzonego we Wrocławiu.

Tablica informacyjna na jednej ze ścian budynku Odwachu (fot. Dominik Wijas)
Maria Dziedziniewicz o Wrocławiu
Budynkek Odwachu, w którym mieści się ,,Galeria M” (fot. Fabian Łuszcz) 

Wszechstronna aktywność pracowni

Działalność „Galerii M” we Wrocławiu skupia się przede wszystkim na dwóch obszarach: działalności wystawienniczej oraz wydawniczej.

Maria Dziedziniewicz o wsparciu miasta

Organizowane są wystawy tematyczne, indywidualne i zbiorowe. Dla artystów współpracujących z galerią organizowane są specjalne wystawy zewnętrzne zarówno w Polsce, jak i za granicą. W budynku Odwachu, od czasów przeniesienia się do niego Galerii M odbyło się ponad sto wystaw.

Maria Dziedziniewicz o wystawach w przestrzeni internetowej

Działalność wydawnicza ma za zadanie promować artystów z różnych dziedzin takich jak: malarstwo, rysunek, grafika warsztatowa, szkło i ceramika oraz rzeźba. Podążając tą ścieżką ,,Galeria M” zajmuje się publikacją katalogów, kart autorskich czy zaproszeń i kalendarzy artystycznych, mających na celu popularyzację artystów i ich prac. Dzieła sztuki wystawiane w galerii można nie tylko podziwiać, ale również zakupić. Właścicielki galerii chętnie doradzą również przy doborze dzieł do konkretnej przestrzeni.

Maria Dziedziniewicz o odbiorcach sztuki
Wnętrze Galerii i jej aktualna wystawa (fot. Dominik Wijas)
Wnętrze Galerii M (fot. Dominik Wijas) 

Od 2000 roku nieustannie przygotowywane są kalendarze artystyczne. Oprócz organizacji wystaw ,,Galeria M” zajmuje się również prezentacją i sprzedażą dzieł polskich artystów współczesnych. Systematycznie bierze udział w targach sztuki m.in. Warszawskich Targach Sztuki i Affordable Art Fair w Hamburgu i Amsterdamie, a co roku uczestniczy w Nocy Muzeów, wydarzeniu które cieszy się sporym zainteresowaniem. ,,Galeria M’’ działa pod patronatem Związku Polskich Artystów Plastyków

Maria Dziedziniewicz o znaczeniu sztuki w naszym życiu

,,Galeria M” we Wrocławiu promuje prace kilkudziesięciu polskich artystów i artystek, głównie sztuki współczesnej. Wśród twórców, są osoby które szczególnie przyczyniły się do kształtowania profilu galerii, a są nimi m.in: Mirek Antoniewicz, Eugeniusz Józefowski, Leszek Rózga, Tadeusz Michał Siara, Krzysztof Żelechowski, Elżbieta Janczak-Wałaszek,Christopher Nowicki, Danka Jaworska, Beata Stankiewicz-Szczerbik, Urszula Wilk, Andrzej Kasprzak, Kacper Bożek, Anna Sobol-Wejman.

Wnętrze Galerii M (fot. Dominik Wijas) 

Wystawy w Galerii M można podziwiać od poniedziałku do piątku w godzinach od 11:00 do 18:00, a w Soboty od 11:00 do 15:00. Na stronie „Galerii M” można znaleźć informacje o jej działalności, wystawach oraz artystach, a także dokonać zakupu dzieła, bez konieczności wychodzenia z domu. 


Anka Mierzejewska – ,,Jestem zmianą” 

Jedną z artystek, której prace można oglądać w Galerii M, jest Anka Mierzejewska.

Anka Mierzejewska na tle swoich obrazów (fot. własność artystki)

Urodzona w 1970 roku, wrocławska artystka sztuki współczesnej. Ukończyła studia na The College of St. Catherine w Saint Paul w stanie Minnesota (USA). Uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu z malarstwa sztalugowego.

Anka Mierzejewska o tworzeniu dla wirtualnej rzeczywistości

Od 1993 roku prezentowała swoje dzieła na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, a od 2000 roku uczestniczyła w ponad pięćdziesięciu wernisażach. Brała udział w konkursach, zdobywając tym samym bardzo dużo nagród m.in.: główną nagrodę Prezesa AGFA na I Międzynarodowym Maratonie Fotograficznym, główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie Kodaka „Twoje Dziecko”, wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Oblicza Ludzi”, nagrodę wojewody w konkursie „Wrocław w 21 wieku”, a także uzyskała 2 miejsce i 8 wyróżnień w konkursie „Dobra wiadomość w fotografii” organizowanego przez Mazowieckie Centrum Kultury. Była dwukrotną finalistką i uczestniczką wystaw pokonkursowych „Obraz Roku”, Pałac Królikarnia, Warszawa 2002 i 2003. Prywatnie mieszka w Ligocie Pięknej na Dolnym Śląsku.

,, Sztuka, malarstwo, niczego od nas nie wymaga. Patrzysz, widzisz i masz frajdę .

Anka Mierzejewska – sztuka a technologia

Twórczość Mierzejewskiej bazuje na otaczającym artystkę świecie, w tym naturze, jako wiarygodnym źródle inspiracji.

,, Co jest teraz ważne? Ważne jest, żeby robić dobro. Co robi dobro? Pszczoła robi dobro. Pokażmy ludziom pszczoły. (…) Jesteśmy ludźmi, potrzebujemy być kochani i szanowani. Na litość boską, przestańmy sobie skakać do gardeł .

W swoich dziełach odnosi się do prymitywnych skojarzeń, podświadomości, zwierzęcej natury, snów oraz lęków odbiorców. Maluje figuratywne obrazy wielkoformatowe. Swoje ekspresyjne i spontaniczne prace układa w cykle tematyczne. Do najbardziej znanych należą: portrety kobiet, seria o samolotach, nocne życie, krzesła czy sport. Mierzejewska dając upust swoim emocjom przenosi dzieło od razu na płótno, nie czyniąc przy tym wstępnych szkiców.

Anka Mierzejewska o wspólnocie artystycznej i swojej sztuce

,, Jestem pozytywnie nastawiona do wszystkich rzeczy, które możemy robić jako artyści .

Anka Mierzejewska o pomocy dla artystów

galeria obrazów anki mierzejewskiej


wYDAWCA: dOMINIK wIJAS

REDAKTOR TECHNICZNY: mICHAł lELONKIEWICZ

REDAKCJA: Patrycja Mąkosza, Sandra Łabuńska, Michał Półtorak, Fabian Łuszcz

ŹRÓDŁA:

WIKIPEDIA WOLNA ENCYKLOPEDIA :

HTTPS://PL.M.WIKIPEDIA.ORG/WIKI/R%C4%99KODZIE%C5%82O?FBCLID=IWAR2AFHNLEVIG5LKF34PGOAVXLJ96I2RNPB94HHKS1SRRJG8UDDDWWTAEAJ0 HTTPS://PL.WIKIPEDIA.ORG/WIKI/BRAMA_%C5%9AWIDNICKA HTTPS://PL.WIKIPEDIA.ORG/WIKI/CARL_FERDINAND_LANGHANS

STRONA GALERII M :

https://galeriam.com/

BLOG ANKI MIERZEJEWSKIEJ:

http://www.artxy.eu/