Od zmysłu do pomysłu -zawodowa niezależnośĆ generacji Z

Cechą młodego pokolenia jest niezależność. W ostatnich latach obserwujemy trend, w którym coraz więcej młodych ludzi unika pracy w korporacjach na rzecz innych form zatrudnienia lub nawet własnego przedsiębiorstwa. To zjawisko wydaje się być skomplikowane i ma wiele przyczyn, ale jego konsekwencje są znaczące dla krajobrazu zawodowego i strategii rekrutacyjnych wielu firm.

Młodzi ludzie dzisiaj, szczególnie członkowie generacji Z, którzy wkraczają na rynek pracy, mają inne oczekiwania i priorytety niż ich poprzednicy. Choć korporacje kiedyś były uznawane za szczyt kariery, teraz coraz więcej osób szuka alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, które oferują większą autonomię, elastyczność i możliwość realizacji własnych pasji i wartości.

Poza pracą zawodową na tak zwanym etacie można zarobić więcej, ale też trzeba napracować się więcej. W czym więc cel?  Niezależność. Nie tylko finansowa, ale przede wszystkim emocjonalna. Spełnianie własnych pasji, marzeń, bycie własnym szefem. W czasie szalejącego kapitalizmu świetnie jest spieniężać swoje pomysły. Generacja Z świetnie wpisała się w tą ideę. 

fot. Dorota Misiak

Według najnowszego raportu, opracowanego przez firmę Samsung we współpracy z Morning Consult, coraz więcej młodych osób z pokolenia Z kieruje się w stronę niezależności zawodowej. Badanie, w którym wzięło udział ponad 1000 reprezentantów tej grupy wiekowej, w przedziale od 16 do 25 lat, wykazało, że aż 50% z nich dąży do bycia przedsiębiorcami lub rozpoczęcia własnego biznesu. Raport wskazuje, że młodzi ludzie coraz bardziej odczuwają rozczarowanie i zmęczenie tradycyjnymi formami zatrudnienia, a także poszukują większej elastyczności i możliwości wpływania na świat poza standardowymi godzinami pracy. Badani podkreślają również, że rozmowy na temat przedsiębiorczości i alternatywnych ścieżek zawodowych, zwłaszcza wśród ludzi pracujących zdanie, zwiększają przekonanie, że bycie przedsiębiorcą może być najbardziej dostępną opcją kariery, która pozwoli im osiągnąć równowagę między życiem zawodowym a osobistym. Bycie własną kotiwcą, statkiem i kapitanem. Spieniężanie umiejętności. Bunt i wolność. 

Może to wynikać z realizacji, że system pracy jest dysfunkcyjny. Poświęcanie wielu godzin na pracę dla firmy, walka o awanse, podwyżki i urlopy jest wykańczająca  emocjonalnie i nie prowadzi do rzeczywistej satysfakcji, a jedynie stresu i wypalenia zawodowego. Generacja Z obserwuje swoich rodziców, ich doświadczenia życiowe i zawodowe, starają się znaleźć odpowiedzi na swoje pytania. Jak pracować, żeby żyć, mieć środki, czerpać z życia? Obserwują raty kredytowe, odkładanie na wakacje raz do roku, prezenty i inne okazje, a marzą o swobodzie. 

Żeby rozbudować swoje umiejętności, przekuć je w pieniądze i nie musieć się martwić, być kowalami swojego losu, panami swoich sukcesów – młodzi ludzie dziś coraz bardziej świadomie podchodzą do kreowania swoje ścieżki zawodowej. Są odważni i nie boją się próbować nowych rzeczy. Coraz częściej chcą dzielić się swoimi pasjami, które mogą przynosić dodatkowe źródło dochodu, odsłaniają siebie i swoją osobowość. Ich twórczość i kreatywność pozwala im rozwijać się każdego dnia.

Nasza redakcja przeprowadziła badanie, w którym ankietowani z pokolenia Z odpowiedzieli na pytania związane z ich podejściem do pracy, zawodowej przyszłości, wymaganiami wobec firmy, wyborem prowadzenia własnej działalności, czy też pracowaniu w większych sektorach.

fot. Wiktoria Kitala

30% ankietowanych, na pytanie, gdzie widzą siebie za 5 lat odpowiedziało, że chciałoby prowadzić własną firmę, co tylko obrazuje jak bardzo to zjawisko będzie się rozpowszechniało, a coraz więcej młodych osób aktywnie myśli o wyborze niezależności i bycia swoim szefem.

50% badanych stwierdziło, że woli pracować nad własnym projektem, niż być częścią większej struktury organizacyjnej. Ponad połowa ankietowanych potwierdziła, że byłaby w stanie podjąć spore ryzyko w kontekście założenia swojego biznesu.

Jakie są Twoje umiejętności lub doświadczenia, które mogłyby przyczynić się do sukcesu własnego biznesu?

“Determinacja, zaangażowanie, perfekcja przy wykonywanych zabiegach, chęć stałego rozwoju, nie szufladkowanie siebie i stały rozwój w różnych dziedzinach”

“Potrafię znajdować wiele rozwiązań do jednego zadania”

“Umiejętność zarządzania zasobami ludzkimi, głowa stworzona do wymyślania biznesplanow”

“Pracowitość, kreatywność, znajomość branży, chęć podwyższania kwalifikacji, komunikatywność”

“Jestem ambitna i kreatywną, myślę że chwilę pobędę w korporacjach, nabiorę doświadczenia i stworze coś swojego”

Jakie są Twoje główne motywacje do prowadzenia swojego biznesu?

“Bycie własną szefową, działanie zgodnie z własną wizją, zarobki”

“Chciałabym być niezależna od rynku pracy, który nie jest łaskawy dla młodych ludzi.”

“Decydowanie o swoim czasie pracy w 100%”

Obserwując, jak prężnie rozwija się ten trend, można spotkać wielu twórców i twórczyń, które odważnie pokazują swoje pasje światu, prezentując swoje marki na przeróżnych wystawach. Jednymi z takich prezentacji odbywających się we Wrocławiu są Targi Rzeczy Ładnych oraz Targi Rzeczy Wyjątkowych. Jest to interesująca inicjatywa, która zrzesza twórców dzieł rzemieślniczych. To dobra okazja, aby chętni mogli zaczerpnąć inspiracje i poznać, kreatywnie zarządzać własnym biznesem – firm, które tętnią życiem i rozkwitają wspólnie z ich założycielami.

Wraz z redakcją pojawiłyśmy się na targach we wrocławskiej Czasoprzestrzeni i spotkać wielu młodych, ale nie tylko, przedsiębiorców, którym udało się przekuć pasję w zarobek i karierę. Zapraszamy na krótki film.

Młode osoby mają dziś dostęp do wielu inicjatyw, które mają za zadanie pomóc im w rozwinięciu własnego biznesu. Jednym z nich jest realizowany już od 3 lat, na wrocławskim SWPS-ie konkurs “CHANGE IT – IMPACTFUL INNOVATION CHALLENGE”.

„To konkurs na najlepszy projekt studencki z obszaru innowacji impactowych. Uczestnictwo w konkursie daje możliwość wzmocnienia swoich kompetencji biznesowych i szansę na wcielenie w życie autorskiego pomysłu na naprawę świata”. Dziś umiejętności biznesowe są fundamentalnym zasobem do wdrażania lepszych zmian w życiu” – czytamy na głównej stronie internetowej przedsięwzięcia.

Młodzi marzą o zachowaniu work life balance, chcą pracować z różnych zakątków świata i mieć szeroki wpływ na otaczającą ich rzeczywistość. Jednak jeśli zaczynają swój biznes muszą się zmierzyć z tym, że ich pokład energii, cierpliwości i charyzmy będzie musiał wznieść się na wyższy poziom.

marka własna Świece soyann

Archiwum prywatne

Każda forma działalności zawodowej wymaga głębokiego zastanowienia i przeanalizowania wszelkich „za” i „przeciw”. Każda ma swoje blaski i cienie, ale i każda wymaga też zaangażowania i pomysłu na siebie i otoczenie. Wybór drogi zawodowej należy do najważniejszych w życiu, więc dokonywać go trzeba z wyjątkową starannością i rozpoznając czekające wzloty i ewentualne upadki.

Redakcja :

Izabela Bałuk – współautorka tekstu, redaktor naczelna

Izabela Basiuk – montaż, redaktor techniczna

Martyna Krzątała – redaktor techniczna, dźwięk

Ala Szczepura – współautorka tekstu

Dorota Misiak – oprawa graficzna, korekta