FESTIWALE W SIECI

Nowa rzeczywistość, w której wciąż próbujemy się odnaleźć trwa już ponad rok. Przez ten czas zostaliśmy zupełnie odcięci od wszechobecnych do tej pory imprez, festiwali, koncertów czy gali. Mimo, że brakuje nam rozrywki, staramy się bez niej funkcjonować. W znacznie gorszej formie jest branża zajmująca się organizacją wydarzeń rozrywkowych, dla której imprezy masowe były środkiem utrzymania i kluczowym zajęciem.

Kiedyś to było, teraz to nie ma

Do niedawna w Polsce odbywało się rocznie nawet kilka tysięcy festiwali. Ich mnogość była fascynującym zjawiskiem. W samym tylko Wrocławiu i Krakowie organizowanych było co roku nawet po sto imprez. W całym kraju tego rodzaju wydarzenia przyciągały dziesiątki tysięcy uczestników. Festiwale w ostatnich latach zyskiwały na sile i znaczeniu, stając się rozpoznawalnymi markami. Przyczyniały się nie tylko do rozwoju lokalnych gospodarek, ale przede wszystkim do promocji kraju na arenie międzynarodowej. Festiwale to ważne instytucje kultury, które tworzyły trendy i przybliżały je swoim widzom. Promowały artystów i dawały im warunki do realizacji i samorozwoju. Zajmowały się poszukiwaniem nowych talentów i pomagały im zaistnieć na rynku. Umożliwiały powstawanie coraz nowszych projektów, bardzo będąc ich współproducentem. Prezentowały istotne nurty sztuki i szczególnie kształtowały jej dyskurs, wpływając na sposób myślenia i postrzegania tej dziedziny. Warto także wspomnieć, że stanowiły znaczący element w budowaniu prestiżu, renomy i wizerunku miasta, w którym się odbywały. Z powodu pandemii festiwale zostały uznane przez władze za niepożądane i zbyt kosztochłonne, a to doprowadziło do ich częściowego zaniku.

Coś się kończy, coś zaczyna

Pandemia gwałtownie zatrzymała organizację wszelkich imprez masowych na całym świecie. Początkowo zmieniano jedynie daty wydarzeń, przenoszonąc je na późniejsze terminy, jednak z powodu dalszego rozwoju wirusa SARS-CoV-2 zostały odwołane. Z pomocą przyszła jednak technologia, która umożliwiła zorganizowanie festiwali w sferze online. Początkowo wydarzenia relacjonowane przez Internet były testowane przez mniejsze organizacje. Z czasem z tej formy zaczęły korzystać znane i renomowane akademie. Pod koniec lutego tego roku odbyła się 78. Ceremonia wręczenia Złotych Globów, która po raz pierwszy została przeprowadzona w formie online. W Polsce tegoroczne edycje: Warszawskiego Festiwalu Filmowego, Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera czy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, jak i wielu innych festiwali, odbędą się w również w formie online. Wiele z nich będzie relacjonowało galę za darmo, część wprowadza do zakupu e-bilety. Pomimo możliwości jakie daje nam technologia, przebieg imprez masowych na odległość, z zachowaniem izolacji i dystansu społecznego nie łączy się w żadnym stopniu z ideą tych wydarzeń. Festiwale stanowią element  kultury uczestnictwa, która polega na przeżywaniu, poczuciu wspólnoty i grupowym doświadczeniu. Bez tych składowych trudno uznać te wydarzenia za pełnowartościowe i kompletne.
Autor: analogicus, Źródło: Pixabay

Festiwale Filmowe, Zyski i straty

Z powodów epidemii branża filmowa mocno ucierpiała przez ostatni rok. Produkcje filmowe zostały wstrzymane, dystrybucja filmów zablokowana, a kina zamknięto. Kryzys pojawił się nie tylko w branży kinematograficznej, ale także rozrywkowej. Wszystkie festiwale filmowe, gale i rozdania nagród, zostały odwołane lub przeprowadzone w innej niż dotychczas formie. Mniejsza liczba uczestników czy też widzów oraz zaostrzone wymogi wiązały się ze zmniejszeniem funduszy na organizację takiego przedsięwzięcia. Kryzys w organizacji imprez masowych przeniósł się także na zachwianie budżetów lokalnej ekonomii. Każda złotówka wydana na festiwal przynosi 5 złotych zysku dla miasta. Według ekspertów z grupy Open Eyes Economy, krakowskie festiwale dają zatrudnienie na ok. 6 tysiącach stanowisk, a cała publiczność to w przybliżeniu 2 miliony osób. Organizacja festiwali przynosi dochody również takim branżom jak: gastronomia, hotelarstwo, usługi transportowe, agencje plakatowe, usługi ochroniarskie czy branża technologiczna. W związku z panującą sytuacją, miasta takie jak Kraków zmniejszyły dofinansowanie festiwali do 40%. Ta część kwoty ma jedynie zapewnić utrzymanie zatrudnienia i realizację wydarzeń w formie online. Festiwale w obecnym czasie wymagają konkretnego planu ratunkowego. Nie ma znaczenia o jakim modelu wydarzenia mówimy: komercyjnym, niekomercyjnym, niszowym, popularnym, organizowanym przez przedsiębiorstwa czy samorządy organizacji pozarządowych. Teraz każdy z nich jest poważnie zagrożony finansowo i potrzebuje wsparcia.
Autor: Andreas Glöckner, Źródło: Pixabay 

NASZe LOKALNE FESTIWALE

Dolny Śląsk jest regionem obfitującym w festiwale filmowe. Dlatego śmiało można go nazwać stolicą amatorskiego kina niezależnego. W tej części Polski życie kulturalne toczy się dynamicznie i nieprzerwanie. Festiwale filmowe, które stąd pochodzą są słynne również poza granicami naszego kraju. Nawet w małych dolnośląskich miastach, powstają znane i cenione przeglądy kinematografii.
Świdnicki Festiwal Spektrum, który w tym roku ma już swoją siódmą odsłonę, to kilkudniowe wydarzenie, podczas którego widzowie mają okazję obejrzeć zróżnicowane gatunkowo filmy polskie, jak i zagraniczne. Uczestnicy festiwalu mają wyjątkową szansę na obejrzenie pokazów premierowych i przedpremierowych, nie dopuszczonych jeszcze do dystrybucji. Pomimo kameralnego charakteru, festiwal jest dużym przedsięwzięciem, w którym udział bierze publiczność z całego regionu, a nawet kraju. W ramach organizowanych konkursów prezentowane są pełnometrażowe filmy wybrane przez selekcjonerów z Wrocławskiej Fundacji Filmowej, a także krótkometrażowe produkcje realizowane przez obiecujących artystów młodego pokolenia. Każda edycja festiwalu opatrzona jest dodatkowo panelami dyskusyjnymi, na które zapraszani są znani reżyserzy i aktorzy, między innymi: Rafał Zawierucha, Agnieszka HollandJakub Gierszał, Robert Więckiewicz, Radosław Piwowarski, Jacek Braciak czy Magdalena Łazarkiewicz.
O sytuacji, w jakiej znalazły się festiwale oraz trudnościach w ich organizacji, rozmawialiśmy z Panią Bożeną Kuźmą, zastępcą dyrektora Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz opiekunką festiwalu filmowego Spektrum.
Co roku we Wrocławiu odbywa się Festiwal Reżyserii Filmowej. To jedno z najważniejszych wydarzeń organizowanych na Dolnym Śląsku i jedyne tego rodzaju w Europie. W festiwalu udział biorą największe gwiazdy polskiego kina. Uroczystość tłumnie przyciąga publiczność, która oprócz obejrzenia dzieł filmowych, ma również możliwość spotkania i porozmawiania ze swoimi ulubionymi reżyserami i aktorami. Drugim ważnym wydarzeniem odbywającym się w stolicy Dolnego Śląska jest Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa. Wydarzenie jest swoistym hołdem dla nieżyjącego już aktora, związanego przez lata z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Festiwal trwa sześć dni. Wydarzenie stanowi filmowy przegląd największych dokonań aktorskich XX i XXI wieku.
Pomysłodawcą i dyrektorem obu festiwali jest Stanisław Dzierniejko, z którym udało się nam porozmawiać.

Stanisław dzierniejko o idei organizacji festiwali :

zmiany w organizacjI na przełomie 2020/2021:

sens tworzenia festiwali ONLINE:

Finansowanie i przyszłość Festiwali:


Pandemiczne Złote Globy

W nocy z 28 lutego na 1 marca odbyła się 78. Ceremonia wręczenia Złotych Globów, zorganizowana w reżimie sanitarnym. Galę prowadzono z dwóch różnych miejsc USA, a na uroczystości pojawiły się jedynie gwiazdy prowadzące galę i wręczające nagrody. W hotelu Beverly Hilton, w którym zawsze odbywają się rozdania Złotych Globów oprócz prowadzących pojawili się także statyści, którzy siedząc na widowni oklaskiwali celebrytów na scenie. Nominowani pozostali w domach i łączyli się za pomocą Internetu, nie zapominając o ciekawych kreacjach. Niektóre gwiazdy ubrane były w stroje prosto z czerwonego dywanu, inne czując domowy luz założyły wygodne dresy, a Jodie Foster pokazała się w piżamie. Jedyną aktorką, która pojawiła się na gali, w celu odebrania nagrody była Jane Fonda – otrzymała specjalny Złoty Glob za całokształt twórczości.

Koniecznie zobaczcie kreacje z tegorocznej Ceremonii Złotych Globów:


Oscar w maseczce 

93. ceremonia wręczenia Oscarów odbyła się w tym roku w dwóch lokalizacjach: w Dolby Theatre w Hollywood i na słynnej stacji kolejowej Union Station. Na gali pojawiła się ograniczona liczba gwiazd, a w przerwach każdy miał obowiązek noszenia maseczki. Według brytyjskiego magazynu ,,The Guardian” tegoroczny pakiet upominków dla nominowanych zawierał: pobyt w luksusowym spa, trzydniową wycieczkę na szwedzką wyspę, urządzenia śledzące zwierzęta domowe, sesje z prestiżowymi trenerami personalnymi, pakiet porad inwestycyjnych, konsultację ze specjalistą od liposukcji oraz elektronicznego papierosa wykonanego z 24-karatowego złota. Według amerykańskiego magazynu ,,Forbes”, każdy z pakietów jest warty 300 tysięcy dolarów, co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę: 1,1 miliona złotych !
Jak co roku po zakończeniu oficjalnej części ceremonii, znany brytyjski muzyk – Elton John, zorganizował huczne after party. Ze względu na tegoroczne obostrzenia impreza przeniosła się do Internetu. Dzięki platformie Zoom na wydarzeniu pojawiły się nie tylko oscarowe gwiazdy, ale także fani muzyka z całego świata. Warunkiem udziału było zakupienie e-biletu o wartości niecałych 20 dolarów, czyli w przybliżeniu ok. 75 złotych. Skorzystało aż 400 000 osób. Cały dochód z biletów zostanie przekazany na rzecz organizacji non-profit: Elton John AIDS Foundation, która od 1992 roku zajmuje się walką z AIDS, zapewniając chorym programy edukacyjne, bezpośrednią opiekę i wspierając ich profilaktykę.

ZROBILIŚMY DLA WAS PRZEGLĄD WYbranych KREACJI Z TEGOROCZNEJ CERMONII OsCAROWEj:


Jest nadzieja dla branży rozrywkowej

Hiszpański festiwal Primavera Sound przy wsparciu barcelońskiego szpitala Germans Trias, Fundacji Fight AIDS i Infectious Diseases Foundation, zorganizował w grudniu eksperyment pod nazwa PRIMACOV. Na koncert do hali Sala Apollo, zostało zaproszonych ok. 1000 osób, a impreza odbywała się bez zachowania podstawowych zasad obowiązujących w pandemii. Jedynym warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu było wykonanie przed wejściem szybkiego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 i jego negatywny wynik. Z całej grupy badanych 463 osoby zostały wpuszczone do środka, a 496 pozostało na zewnątrz i nie wzięło udziału w wydarzeniu. Osiem dni po zakończeniu imprezy, każdy uczestnik eksperymentu został poddany kolejnym testom na obecność wirusa. Wyniki eksperymentu zaskoczyły badaczy. W grupie dopuszczonej do wejścia na teren imprezy nie było ani jednego wyniku pozytywnego. Natomiast w grupie, która nie wzięła udziału w koncercie, uzyskano jedynie dwa pozytywne wyniki. Organizatorzy PRIMACOV mają nadzieję, że ich badanie przyczyni się do powrotu wydarzeń masowych z publicznością na żywo, pomimo trwania pandemii. Mimo, że wiele światowych festiwali zostało odwołanych, te mniejsze nadal walczą o przetrwanie. Lato jest porą kiedy następuje rozkwit i intensyfikacja w organizacji wszelakich wydarzeń masowych. Stąd wielu organizatorów szuka skutecznych rozwiązań, które umożliwią im realizację imprez na żywo. Szybkie testy na obecność wirusa mogą stać się kluczową metodą, ,,otwierającą drzwi’’ do dawnej normalności.

REDAKTOR: SANDRA ŁABUŃSKA

REDAKTOR TECHNICZNY: PATRYCJA MĄKOSZA

GRUPA REDAKCYJNA: DOMINIK WIJAS, MICHAŁ LELONKIEWICZ, MICHAŁ PÓŁTORAK, FABIAN ŁUSZCZ


Źródła:

https://muno.pl/news/przelomowy-test-primavery-festiwale-w-trakcie-pandemii-beda-jednak-mozliwe/

https://www.google.pl/amp/s/film.dziennik.pl/news/artykuly/8108183,zlote-globy-2021-wyniki-film-serial-laureaci-nagrody-filmowe-ceremonia-aktorzy-aktorki.html.amp

https://oees.pl/download/1494953/

https://www.rp.pl/Oscary/210429556-Oscary-2021-93-gala-rozdania-Oscarow-w-Los-Angeles-Kto-otrzymal-statuetki.html

https://plejada.pl/newsy/oscary-2021-elton-john-nie-zrezygnowal-z-after-party-impreza-odbyla-sie-online/fcqf2ns

http://festiwalrezyserii.com/?page_id=5

https://wroclife.pl/czas-wolny/festiwal-aktorstwa-filmowego/

Instagram: @oscars.awards.2021 @valleymag @britishvogue @Vogue.polska @makingitinmanhattan @voguerunway @Voguegermany @goldenglobes @prada @fashion.celebrities_