Czy można wierzyć wróżce?

Osobiście odwiedziliśmy wróżkę i udawaliśmy parę. Zeszłoroczna redakcja Kwietnika wprowadziła nas w świat astrologii i zainspirowała do pójścia o krok dalej, by dowiedzieć się, jak naprawdę wygląda wróżbiarstwo i jak wiele wróżka potrafi odczytać. Czy zostaliśmy zdemaskowani? Śledźcie uważnie artykuł.

Nie robi już na nas wrażenia T-shirt z motywem astralnym, chętniej kupujemy kamienie oczyszczające nasz umysł, coraz częściej prosimy, by ktoś postawił nam tarota i sprawdzamy, kiedy zbliża się retrogradacja planet. Można powiedzieć, że powoli staje się to naszą codziennością, jednak kiedy tak naprawdę zaczęto interesować się wróżbiarstwem i astrologią?

Jak donosi źródło, przepowiadanie przyszłości znane jest już od czasów starożytnych, a samo zainteresowanie astrologią narodziło się w Mezopotamii, około cztery tysiące lat przed naszą erą. Przez długi czas wróżbiarstwo było uważane za pewnego rodzaju “wiedzę królewską”, którą nie posługiwali się ówcześni “zwykli” ludzie. Była to wiedza dostępna tylko dla wybranych – na przykład dla króla, dlatego astrologów głównie widywano na dworach królewskich. Zadaniem astrologów było odczytanie i przekazanie dalej wszelkich zawartych w gwiazdach informacji.

„OD BABCI SŁYSZAŁAM HISTORIĘ, ŻE DO WRÓŻKI POSZEDŁ NAWET SĘDZIA, BO NIE WIEDZIAŁ, JAKĄ DECYZJĘ W SPRAWIE WYROKU PODJĄĆ. WRÓCIŁ stamtąd ZE SPUSZCZONĄ GŁOWĄ” – MICHAELA, 22 l.


CO MNIE CZEKA W PRZYSZŁOŚCI?

Pasmo ezoteryczne w znacznym stopniu zdominowało nocną telewizję. Głoszone przepowiednie potrafią dotyczyć wszystkiego – od chorób w rodzinie, przez awanse i zwolnienia w pracy, po losy miłosne dwójki zakochanych. Choć często astrologia i wróżbiarstwo jest pretekstem do żartów, spójrzmy, jak procentowo wygląda zainteresowanie tym tematem w Polsce:

Grafika: Aleksandra Podgruszecka, Źródło: Ile Polacy wydają na wróżki


Psst! Od materiału o wizycie u wróżki dzielą Was 3 minuty czytania, ale już teraz posłuchajcie, co tam się działo..

„NIGDY BYM NIE POWIEDZIAŁA, ŻE SMSY DO WRÓŻKI TYLE KOSZTUJĄ.. MUSIELIBYŚCIE ZOBACZYĆ MINĘ MOJEGO TATY, GDY PRZYSZEDŁ RACHUNEK ZA TELEFON” – OLA, 23 L.

Jeśli ktoś chce zaczerpnąć usług wróżki, musi przygotować swój portfel, gdyż często nie jest to tania przyjemność. Niezależnie, czy odwiedzamy wróżkę osobiście, czy wysyłamy SMS lub dzwonimy do programu telewizyjnego, każde nasze pytanie kosztuje. Przykładowo, odwiedzając stronę jednej z pierwszych wyskakujących wróżek po wpisaniu w Google, widzimy, że koszt SMS kosztuje 3,67 zł, a każda kolejna wiadomość kosztuje tyle samo. Jeżeli jednak zdecydujemy się na rozmowę telefoniczną, za minutę zapłacimy 4,26 zł. To kwoty z jednej przykładowej strony, jednak szukając dalej, widzimy, że te ceny są bardzo porównywalne. Natomiast, jeśli zainteresowani jesteśmy wizytą w cztery oczy, ceny już nie są tak oczywiste. My za naszą wizytę zapłaciliśmy 100 zł, ale znaleźliśmy także oferty za 300. Zobaczcie, ile branży ezoterycznej udało się zarobić w 2020 roku:

Grafika: Aleksandra Podgruszecka, Źródło: Ile Polacy wydają na wróżki

Obiecujemy, jeszcze chwila i dowiecie się, czy wróżka zdemaskowała nasz związek..

WRÓŻBIARSTWO OD ZAPLECZA

Próbowaliśmy dotrzeć do wielu wróżbitów, by zdobyć dla Was informacje z pierwszej ręki, odnośnie tego, jak wróżbiarstwo wygląda od zaplecza. Jednak ku naszemu (nie)zdziwieniu ostatecznie nikt nie był chętny, by udzielić nam odpowiedzi. Niejednokrotnie kończyło się to odmową, wyświetleniem wiadomości lub przekierowaniem do rozmowy telefonicznej, podczas której jedna minuta kosztuje dziesięć złotych. 

Jest jednak ktoś, komu udało się przeprowadzić taki wywiad z wróżką i uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania –  zobaczcie filmik kanału 7 metrów pod ziemią.

Czy WRÓŻENIE to ŚCIEMA? – 7 metrów pod ziemią

JAK TO JEST Z TYMI WRÓŻKAMI?

Udało się! Dotarliście do podcastu, w którym dowiecie się, jaką przyszłość przepowiedziała nam wróżka.

Śmiało możemy powiedzieć, że ta wizyta była dla nas ciekawym doświadczeniem. Choć nie wiemy, czy zdobyta na spotkaniu wiedza całkiem odmieni nasze życie i światopogląd, to cieszymy się, że mogliśmy tego doświadczyć i wyrobić sobie własne zdanie na temat wróżbiarstwa.

Czy kiedykolwiek korzystałeś/aś z usług wróżki? *

*Nie martwcie się, odpowiedzi są anonimowe i nikt nie dowie się, jeśli akurat Wy chodzicie do wróżki 😉

PS: Czemu większość stron internetowych wróżek wygląda jakby naprawdę odprawiano tam czarną magię?


Wydawca: Julia Piotrowska
Wydawca techniczny: Julia Piotrowska
Prowadząca podcast: Wiktoria Lebiodzik
Redakcja: Aleksandra Podgruszecka, Michał Krupa, Daria Pakhmanova, Milena Debrovner, Natalia Sobkowiak, Julia Lechowska


Zdjęcie na okładce: Photo by cottonbro from Pexels