Pasja – co by było, gdyby jej nie było?

Pasja to pojęcie, które wywołuje wiele dyskusji. Sam Google proponuje nam 14 900 000 propozycji artykułów na jej temat. Być może dlatego, że definicja tego pojęcia nie jest tak oczywista, jak mogłoby się nam wydawać. Nie znajdziemy jej bowiem na Wikipedii. A mimo pozytywnych konotacji, z języka łacińskiego „passio” oznacza mękę, cierpienie.

Czym więc jest pasja?

Według słownika języka polskiego PWN, pasja to wielkie zamiłowanie do czegoś, przedmiot czyjejś namiętności. Mówiąc kolokwialnie, to zajawka, czyli czynność, którą po prostu lubimy, która daje nam poczucie spełnienia. Bez przymusu z zewnątrz, bez presji zarabiania. W pasji chodzi o uczucie, a nie samą czynność. To ono sprawia, że znajdujemy motywację do uprawiania pasji, niezależnie od tego czym ona jest.

Pasja to coś wewnątrz nas, coś co daje entuzjazm, koncentrację i energię, których potrzebujemy, by nasze działania zostały zwieńczone sukcesem. Prawdziwa pasja, w przeciwieństwie do zewnętrznych bodźców ma bardziej duchowa naturę. Ona pochodzi ze środka. I może znaleść ujście w niesamowitych dokonaniach.


Jack Canfield, pisarz

Autor grafiki: Zuzanna Pisarska

Pasja a komfort psychiczny – rozmowA z Mariką Pawlaczyk, psychologiem klinicznym

Marika Pawlaczyk, psycholog kliniczny

J: Czy według Pani pasja znacznie wpływa na zdrowie psychiczne człowieka?

M.P: Z pewnością posiadanie pasji i realizowanie się w niej wpływa na satysfakcję ze swojego życia. Posiadanie pasji wpływa także na dobre samopoczucie niezależnie od wieku czy płci. Badania wskazują także, że ludzie posiadający swoją pasję lepiej znoszą niepowodzenia czy życiowe trudności.  Często pasji poświęcamy każdą wolną chwilę. Jest to niezmiernie potrzebne, bowiem ludzie, którzy mają ciekawy pomysł na spędzanie wolnego czasu, są zazwyczaj szczęśliwsi , nie dopada ich tak często depresja czy chandra. Dzieje się tak, bo oprócz codziennych obowiązków i pracy zawodowej, mają jeszcze dodatkowy cel w życiu, dla którego warto żyć.

J: Jakie korzyści niesie ze sobą życie z pasją?

M.P: Pasja pozwala realizować potrzeby autonomii i kompetencji, zaspokaja potrzebę relacji z innymi ludźmi. Uprawianie swojej pasji pobudza zmysły, wyzwala pozytywne emocje i często nadaje życiu kierunek. Sprawia, że nabiera ono kolorów i większego sensu. Brak pasji w życiu prowadzi do nudy, pustki, a nawet depresji i zachowań destrukcyjnych. 

J: Czy pasja może mieć moc terapeutyczną?

M.P: Pasja jest poniekąd elementem naszej osobowości. Za jej sprawą realizujemy się w życiu, a także budujemy nasz wizerunek w oczach innych. Dlatego pasje spełniają też bardzo istotną terapeutyczną rolę. Pomaga nam zrozumieć inne spojrzenie, inne przeżywanie świata i w ten sposób uczyć się empatii wobec ludzi. Rozwijanie pasji uczy wrażliwości, empatii, poszerza wiedzę oraz wpływa na relacje z innymi. Pozwala także, np. ludziom z niepełnosprawnościami wyjść poza swoje blokady i ograniczenia, dzięki czemu zaciera różnice społeczne.

J: Czy zauważyła Pani, że pacjenci/ludzie, którzy związali życie zawodowe ze swoją pasją to ludzie szczęśliwsi?

M.P: Wiele badań pokazuje, że ludzie którzy ze swej pasji stworzyli swoją pracę są szczęśliwsi, borykają się z mniejszym stresem w miejscu pracy, a zdarza się, że nawet zarabiają więcej. Robiąc to co kochają mają więcej motywacji, aby osiągać swoje cele, a taka forma pracy często także korzystnie wpływa na kondycję zdrowia psychicznego i fizycznego.

Autor grafiki: Zuzanna Pisarska

Życie z pasją – czy warto?

Posiadanie pasji lub jej brak, ma ogromny wpływ na jakość naszego życia. Dowodzą tego badania naukowe opublikowane między innymi w Journal of Happiness Studies. Wynika z nich, że posiadanie pasji wpływa na nasze dobre samopoczucie, pozytywny nastrój oraz ogólne poczucie szczęścia. Naukowcy wykazali również, że posiadanie dwóch pasji jest lepsze niż jednej, nawet gdy całkowita ilość czasu zainwestowana w dwie pasje, była taka sama, jak czas zainwestowany w jedną pasję. 

Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym.

Stephen King, pisarz

Jakie wady, a jakie korzyści niesie życie z pasją? Czy warto ją mieć? Porozmawialiśmy na ten temat z Filipem Stryjewskim – dj-em zespołu Jan Rapowanie, autorem audycji “Flip Filipa”, a prywatnie, pasjonatem muzyki.

Filip Stryjewski, DJ zespołu Jan Rapowanie

J: Wielu osobom mówienie o swoich pasjach przychodzi z dużą łatwością. Inni zapytani o to, co jest ich pasją wymienią same ogólniki. Jak Ty scharakteryzowałbyś pasję? Czym tak naprawdę ona jest?

F.S: Dla mnie pasja to nie jest zwykłe hobby, któremu lubimy poświęcić chwile czasu, kilka razy w miesiącu. Pasja to coś więcej. Moją pasją jest muzyka i każdą wolną chwile spędzam na słuchaniu jej. Codziennie znajduję chwile na przeglądnięcie nowych artystów czy utworów. A oprócz czasu za dnia, muza towarzyszy mi również nocą. Jestem DJ-em, więc moja pasja to nieodłączny element mojego życia zawodowego. Nie wyobrażam sobie, żeby ta zajawka miała mi się kiedykolwiek znudzić. 

J: Czyli można powiedzieć, że pasja to Twój sposób na życie. Co najbardziej sobie w tym cenisz?

F.S: To co daje mi największą radość to możliwość dzielenia się moim zaangażowaniem i muzycznymi odkryciami z setkami tysięcy ludzi, którzy przewijają się na koncertach, festiwalach czy setach DJ-skich. Nie mogę też nie wspomnieć, że zarabiam na tym, co już w ogóle jest super! Gdyby kiedyś, ktoś powiedział mi, że w tak przyjemny sposób można zarabiać na życie… Chyba bym nie uwierzył. A teraz? Każdy dzień w „pracy” jest taki, jakby go nie było – sprawia mi bardzo dużo przyjemności

J: Dla wielu osób to pewnie brzmi jak marzenie, ale czy takie życie ma jakieś skutki uboczne? Wady?

F.S: Nie raz spotkałem się z takim poglądem: “Żyjesz z pasji, stracisz zajawę”. I nie będę ukrywał – ryzyko jest duże. W przypadku powiązania pasji z zawodem, oprócz realizowania tego, co kochasz, musisz liczyć się z formalnościami, presją, i tzw. robotą papierkową. Ja znalazłem na to proste rozwiązanie – kiedy odczuwam zmęczenie, robię przerwę. Zamiast przesłuchania nowej płyty, wybieram spacer i szum drzew. To naprawdę mi pomaga i myślę, że ten sposób można potraktować uniwersalnie. Koniec końców, jeśli miałbym dać komuś radę, to brzmiałaby ona: „Rób to co lubisz, a już nigdy nie będziesz musiał pracować.”

Autor filmu: Julia Czarniecka

Czym dla was jest pasja? Czy takową właściwie posiadacie? Podzielcie się z nami w komentarzach!

Tekst: Julia Czarniecka
Grafiki: Zuzanna Pisarska

Zdjęcia: Archiwum prywatne
Redakcja: Zuzanna Pisarska, Julia Czarniecka

Źródła:

https://sjp.pwn.pl/slowniki/pasja.html

https://e-psychologiawychowawcza.pl/api/files/view/67923.pdf

https://lovelajf.pl/co-to-jest-pasja/

https://www.springer.com/journal/10902

https://tdischoolofcoaching.pl/czym-jest-pasja/