KIEDY OSCAR DLA CZEKOLADY? KRÓLOWA SŁODKOŚCI W AKCJi

,,Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, co ci się trafi’’ (Forrest Gump, REŻ. ROBERT ZEMECKIS, 1994 R.) 

To słynne zdanie, wypowiadane przez Toma Hanksa w filmie Forrest Gump, zapisało się na kartach historii. Jednak nie jest to jedyne dzieło kultury, w którym owa czekolada odgrywa ważną rolę. Tak, zgadza się. Ona też zasługuje na miano gwiazdy. Nie bez powodu ta publikacja ukazuję się dzisiaj, bo właśnie 12 kwietnia obchodzony jest Dzień Czekolady. 

Fot. Julia Kantorczyk

pierwsza kostka czekolady…

Pojawienie się czekolady zawdzięczamy Aztekom, którzy stworzyli napój, wykorzystując do tego kakao, wodę, chilii i wanilie. Tak powstał pierwszy shake czekoladowy, chwała im za to! Jednak do Europy, ziarna kakaowca zawitały dopiero w XV wieku, kiedy odkrywca Krzysztof Kolumb, przywiózł je ze swojej wyprawy. Na tradycyjną czekoladę trzeba było poczekać aż do 1847 roku. Wtedy to właśnie firma Fry&Sons w Bristolu (Anglia), wodę zastąpiła cukrem i masłem kakaowym, a utworzoną masę przelała w podłużne formy – i tak oto powstał pierwszy baton czekoladowy.

Infografika: Aleksandra Dzikowska

GDZIE JEST MÓJ ZŁOTY BILET? CHCę MÓJ ZŁOTY BILET! (,,Charlie i fabryka czekolady’’, REŻ. tim burton, 2005 r.)

 Scena, w której Veruce błaga swojego ojca o złoty bilet do słynnej fabryki czekolady, pobudza wyobraźnię. Ah, gdyby taki dostać i wskoczyć do ogromnej fontanny wypełnionej gładką i przepyszną czekoladą? W Zurychu, taki bilet wstępu by się przydał. Szwajcarska firma Lindt&Sprungli, w 2013 roku, otworzyła swoje wielkie muzeum fabryki czekolady. To prawdziwy raj, dla każdego miłośnika tego wyrobu. Główną atrakcją tego miejsca, jest właśnie ogromna fontanna. Ma 10 metrów wysokości, a płynnej czekolady jest aż tam 1500 kg! Na samym jej szczycie, znajduję się złota cukiernicza trzepaczka, z której leje się czekoladowy wodospad, zwieńczony idealnie okrągłą praliną firmy. Czy można się w niej kąpać? Niestety wątpimy. Pomarzyć jednak nikt nie broni. A, i co ważne, bez degustacji nikt nie opuszcza muzeum.

Muzeum Lindta w Zurychu, Foto: Lindt Home of Chocolate

READY, STEADY, EAT CHOCOLATE!

Czekolada, co udowodniono naukowo, nie tylko poprawia nastrój, ale jest także zdrowa (w odpowiednich ilościach!), choć czekolada czekoladzie nierówna. Do wyboru mamy: mleczną, jej znacznie zdrowszą wersję – gorzką, zwaną także czarną oraz białą – przez koneserów, nie zaliczaną do zaszczytnego grona pełnowartościowych czekolad.

Infografika: Wiktoria Junik

Warto wspomnieć o najnowszej odsłonie tej słodkości – w 2017 roku, szwajcarska firma Barry Callebaut, stworzyła czekoladę rubinową, nazywaną również przez swój wyjątkowy kolor – różową. Zdecydowanie różni się od standardowej, do której jesteśmy przyzwyczajeni. W smaku można wyczuć nuty kwaśne, orzeźwiające, lecz jednocześnie bardzo delikatne. Wisienką, na tym czekoladowym torcie, jest dodatek różowego pieprzu, dodający lekkiej ostrości.

Tool Box z Pinterest

Na całym świecie, powstają różne kombinację potraw i deserów, których czekolada jest głównym składnikiem. Zapraszamy więc, na wirtualną wycieczkę dookoła świata, by poznać najpopularniejsze z nich:

 • Tort Sachertorte (Austria) 

Tradycja Austrii, ciasto w tym rejonie jest tak ważne jak u nas pierogi. Tort czekoladowy, przełożony konfiturą morelową, na którego wierzchu leży gruba ilość polewy. To arcydzieło, określane jako król deserów, może kosztować nawet 66 euro za porcję.

 Tort Sachertorte
https://www.austria.info/pl/informacje-ogolne/austriacka-kuchnia/austriackie-przepisy-kulinarne/tort-sachera

 • Sos Mole (Meksyk)

Ten bardzo charakterystyczny dodatek do dań, jest powodem gastronomicznej dumy w tym kraju. Oryginalna receptura zawiera aż 75 składników, lecz jego podstawą są ostre, suszone papryczki, oraz oczywiście czekolada. Najpopularniejszą kombinacją jest kurczak podawany razem z tym sosem.

Sos Mole
https://www.jadlonomia.com/przepisy/sos-mole-czyli-meksykanski-sos-z/
 • Suflet czekoladowy (Francja)

Jeden z najtrudniejszych deserów do przygotowania. Idealny suflet, musi wystawać poza foremkę, być wypieczony na zewnątrz, a po przekrojeniu ma wypływać gęsta, gorąca, czekolada. Jego podanie powinno nastąpić maksymalnie po 90 sekundach od wyjęcia z piekarnika. Jednocześnie, zakazane jest wydawanie głośniejszego dźwięku, gdyż istnieje ryzyko, że jego wierzch opadnie. Nieco kapryśny deser, ale wart grzechu!

Suflet czekoladowy, fot. Shutterstock.pl

Czekoladowa Coachella

Najprawdopodobniej jeden z najsłodszych festiwali na świecie – Eurochocolate, odbywa się od 1993 roku, w październiku. Zawsze jest obchodzony w urokliwym, włoskim miasteczku Perugia. Ponad 100 stoisk, i 6 tysięcy czekoladowych produktów. Przez 10 dni, turyści z całego świata, mają okazję skosztować pysznych wyrobów, tańczyć w rytm muzyki związanej z czekoladą, a także podziwiać kolosalne rzeźby z niej wykonane. Do największych z nich należało iglo, wykonane z 3600 kg masy czekolady, oraz 7 metrowa tabliczka, powstała aż z 5980 kg! To co, kto się wybiera?

Festiwal Eurochocolate w Perugii, https://en.tripadvisor.com.hk/Attraction_Review-g187907-d312128-Reviews-Eurochocolate_Festival-Perugia_Province_of_Perugia_Umbria.html

ZWYKŁA, NIEZWYKŁA TABLICZKA CZEKOLADY?

Całkiem niedawno, Tik Tokiem zawładnął trend ,,Cake or Fake?” – wyzwanie, polegające na publikowaniu filmików, przedstawiających przeróżne przedmioty. Zadaniem oglądających, było odgadnięcie, czy są one prawdziwe, czy wykonane z ciasta oblanego czekoladą.

@sweetgalaxy300 Real Or Cake ? #cake #cakeart #food #cakedecorating #cakevideo #satisfying credits: – @sideserfcakes ♬ Cool for the Summer – Sped Up (Nightcore) – Demi Lovato & Speed Radio

 Mirosław Koś – cukiernik z Wrocławia, uczestnik konkursu World Chocolate Masters, polski mistrz kreatywności w czekoladzie, idealnie by się w tym trendzie odnalazł. Czekolada to jego wielka pasja, a potrafi wyczarować z niej prawdziwe dzieła sztuki – budynki, mosty, instrumenty, ludzi, zwierzęta, samochody, i nie tylko. W przeprowadzonym przez nas wywiadzie, opowiedział jak powstają takie dzieła. Resztę prac można obejrzeć na stronie: https://wroclaw.naszemiasto.pl/z-czekolada-i-truflami-po-stolice-kultury/ar/c13-3200629

Zdjęcie z archiwum Mirosława Koś
Zdjęcie z archiwum Mirosława Koś
Zdjęcie z archiwum Mirosława Koś
Zdjęcie z archiwum Mirosława Koś


TO KIEDY TEN OSCAR?

Czekolada, to prawdziwa królowa naszego podniebienia, ale także niekwestionowana gwiazda, pojawiająca się nierzadko na wielkim ekranie. Oskara się jeszcze nie doczekała, ale pewnie wszystko przed nią.

Kadr z filmu ,,Charlie i fabryka czekolady” (reż. Tim Burton)

Oto lista filmów, w których główną rolę odgrywa nie kto inny, a właśnie ona:

 • ,,Willy Wonka i fabryka czekolady z 1971 roku, ukazuję historię arcydziwnego właściciela fabryki czekolady (w roli głównej Gene Wilder). Charlie Bucket, to chłopiec pochodzący z ubogiej rodziny, który wygrywa złoty bilet wstępu do zakładu, w którym dzieją się niezwykle magiczne rzeczy. Kilkadziesiąt lat później, w 2005 roku, powstaję remake ,,Charlie i fabryka czekolady’. Tym razem w roli głównej Johny Depp. To jednak nie koniec historii legendarnego filmu. Już w tym roku, do kin trafi na nowo odtworzony musical ,,Wonka”, a w specyficznego właściciela, noszącego czekoladowy kapelusz, wcieli się Timothée Chalamet.

 • ,,Czekolada’’ z 2000 roku, opowiada o życiu bohaterki Vianne Rocher (Juliette Binoch), która wraz z córką przeprowadzają się do małego miasteczka we Francji, gdzie otwierają sklep z czekoladą. Poglądy kobiety nie przypadają do gustu burmistrzowi miasta, który robi wszystko, aby zamknąć jej biznes. Wiele jednak się zmienia, gdy do okolicy przypływa statek żeglarzy, w tym czarujący Roux (Johny Depp). Pierwsze skrzypce odgrywa tutaj jednak czekolada.

 • ,,Czekolada pokoju’’ z 2021 roku, to dramat połączony z komedią, opowiadający o Tareq’u i losach jego rodziny. Całe ich życie toczy się wokół odbudowy czekoladowego biznesu, którego główny bohater został menadżerem. Ich imperium odnosi sukces, jednak w życiu pojawiają się pewne nieoczekiwane zwroty akcji.  

Infografika: Wiktoria Junik

CZEKOLADOWA PLAYLISTA

Czekolada to naprawdę utalentowana bestia. Nie tylko gra w filmach, ale nawet piosenki o niej piszą! Oto nasze zestawienie przebojów o królowej słodkości.  

Infografika: Wiktoria Junik

WSZYSCY JESTEŚMY JEJ Fanami

Na koniec, postanowiliśmy sprawdzić, jaką czekoladę lubią najbardziej studenci Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Zapraszamy do podzielenia się swoim ulubionym smakiem w komentarzach!

AUTORKI ARTYKUŁU:

Aleksandra Dzikowska – autorka tekstu, organizator gościa, autorka infografiki, operatorka, autorka ankiety

Julia Kantorczyk – wydawczyni, autorka tekstu, autorka zdjęcia, montażystka ankiety, montażystka wywiadu, autorka ankiety, korekta artykułu

Wiktoria Junik – autorka tekstu, autorka infografik, autorka wywiadu, autorka ankiety

ŹRÓDŁA:


 • https://www.filmweb.pl/film/Czekolada-2000-4545
 • https://www.filmweb.pl/film/Czekolada+pokoju-2021-866415
 • https://pl.pinterest.com/pin/706642997768373074/
 • https://www.youtube.com/watch?v=lFWysdCgVNg
 • https://www.filmweb.pl/film/Charlie+i+fabryka+czekolady-2005-104541
 • https://www.tiktok.com/@sweetgalaxy300