Design dla Gen Z

Design dla pokolenia Z to nie tylko estetyka – to manifestacja wartości i potrzeb młodych ludzi.  Odkryjcie  z nami trendy na ten rok i przekonajcie się jakie style teraz królują.

DESIGN W OCZACH GENERACJI Z, CZYLI  PROJEKTY  KTÓRE PRZYCIĄGAJĄ

W dzisiejszych czasach, gdy większość z nas żyje w świecie technologii, można by było pomyśleć, że pokój typowej zetki będzie kolebką innowacyjności…jednak rzeczywistość jest inna. Gen Z to ludzie wrażliwi na przepych elektroniki, więc przy kreowaniu swoich przestrzeni wybiera tworzywa naturalne, takie jak len, wełna czy drewno. W mieszkaniach studentów, można spotkać także mikroogrody na balkonach lub parapetach.

Fot// Pinterest

Rośliny to ewidentnie numer jeden „dekoracji” dla tej generacji. Pokolenie Z, bardzo przekłada przestrzenie w których żyje, na swój wewnętrzny spokój, chodzi w tym o to, że lubią oni przytulny wystrój. Stawiają na miękkie materiały, ciepłe światło, świece i gładkie tekstury. Również świetnie znają strategie marketingowe dzisiejszych marek i współczesnego konsumpcjonizmu, nie są więc łatwym kąskiem dla wielkich sieciówek. Zetki wolą raczej rzeczy z „drugiej ręki” lubią gdy wiąże się z nimi jakaś historia, łącząc często przy tym odnawianie starych mebli tzw. DIY (Do It Yourself).

I tutaj wyłania się pierwszy styl uwielbiany przez to pokolenie, czyli styl eklektyczny, który łączy różnorodne epoki i style, odzwierciedla zamiłowanie Gen Z do historii i nostalgii. Przedmioty vintage, zarówno ze względów estetycznych, jak i zrównoważonego rozwoju, są często obecne w ich przestrzeniach. Zamiast tego, cenią sobie przede wszystkim elastyczność, personalizację i wyrazistość.

Ważną kwestią jest dla nich również przestrzeń wielofunkcyjna. W erze pracy zdalnej i nauki online przestrzenie muszą być tak zaprojektowane. Pokolenie Z ceni sobie inteligentne rozwiązania, takie jak meble modułowe, które mogą być łatwo dostosowywane do zmieniających się potrzeb.

Z obserwacji i rozmów z przedstawicielami Generacji Z wynika, że drugim najczęściej wspomnianym stylem był Japandi, jest to połączenie japońskiej estetyki wabi-sabi (znalezienie piękna w niedoskonałości) z funkcjonalnością i prostotą skandynawskiego designu, przemawia do Gen Z poprzez swoją spokojną paletę barw, naturalne materiały i minimalistyczne formy. To styl, który promuje spokój, porządek oraz bliskość z naturą. Łączy w sobie najlepsze aspekty obu kultur wnętrzarskich, tworząc przestrzenie, które są jednocześnie minimalistyczne, funkcjonalne i pełne ciepła.

Ostatnim z najczęściej wymienianych i lubianych przez zetki stylem, jest industrializm. To ciekawa różnorodność, ponieważ ten styl w wielu kwestiach różni się od wyżej wymienionych. Styl industrialny to przede wszystkim surowa estetyka, dużo elementów metalu, betonu i surowego drewna. Na pierwszy rzut oka może wydawać się przeciwieństwem bardziej „miękkich” stylów o których pisałam wyżej, ale otwiera on również wcześniej wspomnianą przestrzeń dla projektów DIY.Pozwala to im na osobistą ekspresję i twórcze podejście do urządzania wnętrz i mebli. Jest tam spora możliwość personalizacji, np. poprzez samodzielne tworzenie mebli z metalu lub drewna z recyklingu.

Room tour Pokoju Nikoli

video// Nikola Jackowska

Ewa Dyda-Nowakowska , która w mediach społecznościowych funkcjonuje jako architektka wnętrz, opowiedziała nam o dominujących stylach Gen Z. Przy projektach dla tego pokolenia, najczęściej bierze pod uwagę ich budżet, szeroką gamę kolorystyczną oraz rzeczy z drugiej ręki, które można przerobić samemu.

Instagram Ewa Dyda-Nowakowska

GEN Z PEACH FUZZ- CZYLI KOLOR NOWEGO POKOLENIA  

Według amerykańskiego przedsiębiorstwa PANTONE, kolorem roku został PEACH FUZZ, definiowany jako współczujący i opiekuńczy. Odbierany jest jako nadzieja na spokojniejszą przyszłość i wzajemną życzliwość. Warto również wspomnieć o szerszym znaczeniu brzoskwini, która w kulturach zachodnich jest opisywana jako kolor miękkości i delikatności, powojennego optymizmu i eurocentrycznego odcienia skóry. „Peach Fuzz” w języku designu dla Gen Z oznacza stworzenie przestrzeni, produktów i doświadczeń, które są ciepłe, przyjazne, i autentyczne, jednocześnie zrównoważone i inkluzywne.

To podejście do designu, które celebruje delikatność i troskę, będąc jednocześnie świadome współczesnych wyzwań i technologii.

„Z natury pochlebny brzoskwiniowy odcień, nadaje delikatny blask grafice, filtrom fotograficznym i projektom nadruków, a meble, tekstylia i projekty modowe skorzystają na aksamitnej dotyku tego przytulnego koloru. Opiera się on na różu Barbiemania oraz obecnym trendzie w modzie i projektowaniu produktów w stronę minimalizmu, zapewniając wyrafinowaną równowagę pomiędzy tymi dwoma bardzo różnymi nastrojami projektowymi.Jeśli więc pracujesz nad minimalistycznym projektem, ale kolory beżu, grzybów lub ziemi nie są dla Ciebie inspirujące, Peach Fuzz to świetny sposób na wprowadzenie do swojego projektu więcej ciepła i energii.”  

shutterstock

Wniesienie do designu tego koloru oznacza również pracę z teksturami, które przywodzą na myśl delikatność brzoskwiniowego meszku. Materiały takie jak aksamit, miękka bawełna, lub plusz mogą być używane w meblach i dekoracjach, oferując komfort i przytulność. W grafice, delikatne gradienty i miękkie, rozmyte tła mogą oddawać podobne uczucie subtelności.

RESTAURACJE W TYPIE POKOLENIA Z, CZYLI DESIGN JAKO STRATEGIA MARKETINGOWA 

Patrząc na moich rówieśników, często łapie się na tym, że gdy umawiamy się na spotkanie, to najwięcej czasu nie zabiera nam ustalanie terminu… tylko właśnie wybór odpowiedniego miejsca. Z doświadczenia wiem, że ludzie młodzi zwracają w pierwszej kolejności uwagę, jak wygląda wnętrze lokalu a nie jakie serwują w nim potrawy. Także siłą napędową jest tu właśnie design restauracji, to on przyciąga potencjalnych klientów.

Pokolenie Z, dzięki social mediom ma ogarnięte w jednym palcu, najlepsze miejscówki na śniadanie, lunch czy kolacje. Większość osób z tego pokolenia, wybiera restaurację która będzie dobrze prezentowała się na zdjęciu na instagramie. Zatem najwięcej zyskują na tym dobrze zaaranżowane przestrzenie. Design restauracji, który przemawia do pokolenia Z, musi odzwierciedlać ich wartości, preferencje i styl życia.

Aby przyciągnąć to pokolenie, restauratorzy często kładą nacisk na kilka kluczowych aspektów w projektowaniu swoich lokali. Przestrzeń społeczna: Miejsca do wspólnego biesiadowania, które sprzyjają interakcjom i współdzieleniu posiłków, a także kąciki do robienia zdjęć na potrzeby mediów społecznościowych, mogą być ważnymi elementami projektu. Technologia i interaktywność: Integracja technologii z designem, tak jak ekrany dotykowe do składania zamówień, ładowarki USB przy stolikach, darmowe Wi-Fi czy wykorzystanie aplikacji do interakcji z klientem. Wielofunkcyjność: Przestrzenie, które mogą służyć różnym celom, np. kawiarnia, która wieczorem zmienia się w bar, przyciągnie pokolenie Z, które ceni sobie różnorodność doświadczeń.

Fot. Patrycja Pakos/Nikola Jackowska

Modularne meble i przestrzenie, które łatwo można przearanżować, zdecydowanie wspierają ten trend. Zdjęcia i media społecznościowe: W dobie Instagrama i TikToka, miejsca „instagramowalne” mają dużą wartość. Ściany idealne do robienia selfie, niebanalne dekoracje, ciekawe oświetlenie, a nawet sposób prezentacji potraw, mogą sprawić, że restauracja stanie się viralem.

SKŁAD REDAKCJI

Nikola Jackowska – redaktorka wydania, research, autorka tekstu, zdjęcia, video, Figma

Patrycja Pakos– zdjęcia

Jan Jakiel– audio

Maja Żaczek– redaktorka techniczna

Kamil Nikodem– audio

ŹRÓDŁA

*https://internityhome.pl/odkrywaj/inspiracja-tygodnia-gen-z-green-czyli-kolor-nowego-pokolenia/

*https://www.ulton.pl/blog/zrozumienie-millenialsow-i-gen-z-strategie-marketingowe-dla-nowoczesnej-restauracji

*https://www.shutterstock.com/blog/pantone-color-of-the-year-peach-fuzz

*https://www.architecturaldigest.com/story/gen-z-interior-design-aesthetics

*https://www.vogue.in/content/peach-fuzz-a-millennial-and-gen-zer-discuss-pantones-2024-colour-of-the-year