Koncerty – strata pieniędzy czy niezapomniane wspomnienia?

Dźwięk gitary płynący z niezliczonej ilości głośników, kolorowe światła błyskające we wszystkich kierunkach, emocjonalne okrzyki ogromnej ilości ludzi wokół, surowe wokale utalentowanych artystów – to rzeczy, którym ja nie jestem w stanie się oprzeć i dlatego jeżdżę na koncerty tak często jak tylko mogę. Ten artykuł poprzez krótką historię – samych koncertów, jak i moją koncertową historię – ma na celu przekonać Cię, że muzyka na żywo to coś idealnego również dla Ciebie!

Ewolucja muzyki na żywo

Występy z muzyką na żywo mają długą historię sięgającą setek lat, jednak ich popularność znacząco wzrosła w XX wieku, szczególnie wraz z rozwojem przemysłu muzycznego i wzrostem znaczenia kultury popularnej. Od lat 60. i 70. koncerty stały się integralną częścią życia muzycznego, oferując fanom możliwość bezpośredniego doświadczania ulubionych utworów w środowisku koncertowym. Największym takim muzycznym wydarzeniem był sylwestrowy występ Roda Stewart’a w Rio de Janeiro w 1994 roku. Artysta zgromadził wtedy na plaży Copacabana około 4 miliony ludzi. Do dzisiaj nikomu jeszcze nie udało się przebić tej liczby, ale wraz ze wzrastającą popularnością koncertów, wzrasta również szansa na powtórkę takiej sensacji.

Film opublikowany przez kanał 1 minute history na platformie YouTube ukazuje fragmenty nagrań i zdjęcia z wyżej wspomnianego koncertu Roda Stewart’a w 1994 roku.

Koncerty to wydarzenia muzyczne mogące odbywać się w różnych miejscach, od małych klubów po wielkie stadiony. Obejmują różnorodne gatunki – od rocka i popu po muzykę klasyczną czy jazz, a więc każdy fan muzyki znajdzie coś dla siebie. Fenomen leży w ich zdolności do tworzenia żywej, energetycznej atmosfery, w której artyści i publiczność mogą wzajemnie na siebie oddziaływać i wzbudzać niesamowite emocje.

ARON, Klub Proxima,
Warszawa, 2023r.
Robbie Williams,
TAURON Arena
Kraków, 2023r.
P!nk, PGE Narodowy,
Warszawa, 2023r.

fot. Martyna Krzątała

Koncerty to niepowtarzalna szansa dla fanów na bezpośredni kontakt z artystami i być może nawet bliską interakcję z nimi. W 2022 roku w Warszawie odbył się koncert zespołu OneRepublic, na którym udało mi się być. Niespodziewanie, na jednej z piosenek, główny wokalista pojawił się w tłumie i zbijał piątki z osobami akurat z mojego rzędu. Krótka chwila uwieczniona na naprawdę słabym nagraniu, ale wspomnienie tak świetne, że zostanie ze mną na bardzo długo.

film z archiwum prywatnego

W dzisiejszych czasach, mimo wzrostu popularności streamingowych platform muzycznych, koncerty wciąż przyciągają setki tysięcy ludzi z całego świata każdego roku. Ich wyjątkowość polega na połączeniu muzyki, społeczności, emocji i doświadczeń, tworząc niezapomniane chwile, które stają się częścią kultury popularnej i życia społecznego.

Ponadto, koncerty oferują wyjątkowe wrażenia zmysłowe, które są niemożliwe do osiągnięcia podczas słuchania muzyki w domowym zaciszu. Obejmują one nie tylko dźwięk, ale także wizualne efekty świetlne, scenografię i interakcje sceniczne. To wszystko sprawia, że ​​koncerty są niepowtarzalnym przeżyciem, które trudno zastąpić innymi formami rozrywki.

Ed Sheeran, PGE Narodowy,
Warszawa, 2022r.
Imagine Dragons, PGE Narodowy,
Warszawa, 2023r.

fot. Martyna Krzątała

Harmonia dla ducha i ciała

Koncerty muzyczne nie tylko dostarczają ludziom rozrywki, ale także przynoszą szereg korzyści społecznych i zdrowotnych. Po pierwsze, uczestnictwo w koncertach może zacieśnić więzi społeczne poprzez wspólne doświadczenia muzyczne. Ponadto, koncerty stanowią doskonałą okazję do zawarcia nowych znajomości z osobami o podobnych zainteresowaniach, co może przyczynić się do rozbudowywania sieci społecznych i wzmacniania relacji międzyludzkich.

Pod względem zdrowia psychicznego, koncerty mogą działać jak doskonałe narzędzie do redukcji stresu i poprawy nastroju. Muzyka ma udowodnione właściwości relaksacyjne i terapeutyczne, a doświadczanie jej na żywo w koncertowej atmosferze może przynieść ogromną ulgę dla osób borykających się z wyzwaniami życia codziennego. Ponadto, uczestnictwo w takich wydarzeniach bardzo często powoduje wyzwalanie sporych ilości endorfin — hormonów szczęścia — co z kolei prowadzi do powstania odczucia euforii i ogólnego zadowolenia.

Została przeprowadzona sonda, w której kilka różnych osób wypowiedziało się na temat tego, co najbardziej lubią w koncertach, jakich artystów wspominają najlepiej i jakie mają koncertowe plany na najbliższy czas. Ich odpowiedzi możecie posłuchać niżej.


„Uczestnictwo w koncertach na żywo może oczywiście wywołać w nas mnóstwo przyjemnych emocji, ale służy również budowaniu naszej tożsamości. Chodzenie na koncerty wybranych artystów pozwala ludziom manifestować swój związek z wartościami czy postawami, które reprezentują ci artyści. Sygnalizują też w ten sposób przynależność do konkretnych grup społecznych, często skoncentrowanych wokół danego artysty, jak np. Bedoesiary, Kwiatonatorsi czy Żugajki. Wspólne tańczenie, śpiewanie i rozmawianie z ludźmi dzielącymi nasze artystyczne fascynacje może pozytywnie wpływać na nasze poczucie przynależności społecznej, a więc pośrednio poprawiać nasz dobrostan.”

dr Michał Misiak, psycholog

Wreszcie, dla wielu osób koncerty stanowią także okazję do aktywności fizycznej. Tańczenie i skakanie w rytm swoich ulubionych kawałków muzycznych przez średnio 2 godziny jest całkiem dobrą sesją treningową. Może to przynieść korzyści w postaci minimalnej poprawy kondycji fizycznej, spalaniu kilku kalorii i zdecydowanemu zwiększeniu poziomu energii. 

fot. Ivan Prinus

Koncert to nie tylko forma rozrywki, ale również ważny element życia społecznego i zdrowotnego. Dają ludziom możliwość łączenia się z innymi, doświadczania radości i euforii, a także korzystania z terapeutycznego wpływu muzyki na zdrowie psychiczne i fizyczne.

fot. Ivan Prinus

Moja koncertowa historia

5 podstawowych kroków przed koncertem 

  1. Dokładnie sprawdź informacje dotyczące wydarzenia, na które się wybierasz – lokalizacja, godzinę rozpoczęcia koncertu, ale także godzinę otworzenia bramek, przewidywany czas koncertu oraz ewentualnie ograniczenia wnoszonych przedmiotów.
  2. Przygotuj się na walkę o miejsce w kolejce do wejścia. Jeśli lubisz dreszczyk emocji i wybierasz płytę z miejscami stojącymi, to koncertowa przygoda zaczyna się już na kilka godzin przed rozpoczęciem całego widowiska. 
  3. Zadbaj o odpowiedni ubiór i zaopatrzenie na czas trwania wydarzenia. Jeśli czekają Cię długie oczekiwania w kolejce, bo polujesz na miejsca tuż przy barierkach, to warto zabrać ze sobą butelkę wody, jakieś przekąski oraz ewentualnie lekkie kurtki lub parasolki w zależności od warunków atmosferycznych. Jeśli koncert odbywa się w porze letniej, to świetną opcją są także koce chroniące przed słońcem. Mnie nie raz uratowało to skórę. Dodatkowo niezbędne mogą okazać się drobne przedmioty, takie jak powerbanki czy nawet dla niektórych słuchawki douszne, które pomogą w ochronie słuchu w głośnym otoczeniu.
  4. Oprócz biletu koniecznie zabierz dokumenty. Zdarza się, że nie są one potrzebne, ale zawsze warto je mieć, żeby nie zostać zmuszonym do słuchania koncertu zza drzwi wejściowych.
  5. Pamiętaj o dobrym nastawieniu! Bądź otwarty na nowe doświadczenia, ciesz się muzyką i atmosferą. Z dobrym podejściem to będzie jedno z najlepszych przeżyć.

Bitwa o bilety

Biletowe szaleństwo jest chyba idealnym określeniem prób zakupu wejściówek, z którymi każdy koncertowicz ma do czynienia. Ilość biletów zawsze jest ograniczona, a popularność wydarzeń, jak i artystów cały czas rośnie. Zwykle bilety na najbardziej oczekiwane koncerty są wyprzedawane w bardzo krótkim czasie po ich udostępnieniu, co prowadzi do wzmożonej konkurencji i frustracji wśród fanów. Czasami kilka sekund zaważy na tym czy uda nam się na jakiś koncert pojechać. Wiele osób korzysta z różnych strategii – próbują z kilku kont naraz, angażują swoich najbliższych, już na kilka godzin przed rozpoczęciem sprzedaży wchodzą do wirtualnej kolejki. Mimo tego i tak nie zawsze się udaje, ale satysfakcja i radość w przypadku kiedy transakcja się powiedzie, jest nie do opisania.

Tak więc warto posiadać założone konta na różnych stronach, czy aplikacjach, które zajmują się sprzedażą biletów. Najpopularniejsze z nich to ticketmaster, eBilet, Eventim, Live Nation. Mnie ostatnio udało się kupić bilet na koncert Tate McRae i już w maju, razem z przyjaciółką, wybieramy się z tej okazji do Warszawy.

Louis Tomlinson, Hala nr 5 MTP Poznań, 2022r. – fot. Martyna Krzątała

A Wam, jakie koncerty najbardziej zapadły w pamięci? Podzielcie się swoimi ulubionymi wspomnieniami w komentarzach! 

Skład redakcji:

Martyna Krzątała – redaktor naczelna, autorka tekstu

Izabela Basiuk – redaktor techniczna, montaż video

Izabela Bałuk – redaktor techniczna, montaż dźwięku

Alicja Szczepura – redaktor techniczna, montaż dźwięku

Dorota Misiak – korekta tekstu


ŹRÓDŁA

  • https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/ludzie-na-koncercie-1190297/