OKULARY ROZSZERZONEJ RZECZYWISTOŚCI A SPOŁECZEŃSTWO

Okulary Rozszerzonej Rzeczywistości, jak Apple Vision Pro, zapewniają nam fascynujące możliwości technologiczne, ale czy zyskujemy je kosztem naszych społecznych więzi? Głęboko zanurzeni
w wirtualnym świecie stajemy się niewidzialni dla tych, którzy są tu i teraz. To narzędzia, które nie tylko poszerzają nasze horyzonty, ale też stawiają przed nami poważne wyzwania społeczne. Czy widzimy świat na nowo, czy może tracimy kontakt z rzeczywistością?

Wpływ Okularów Rozszerzonej Rzeczywistości na nasze społeczne więzi

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie technologii, okulary rozszerzonej rzeczywistości, które głównie reprezentowane są przez produkt Apple – Vision Pro, stanowią nie tylko szczytowy przykład innowacyjności, ale również wyzwanie dla społeczeństwa. Wraz z ich wprowadzeniem pojawia się pytanie: jakie są rzeczywiste konsekwencje korzystania z tych rewolucyjnych urządzeń dla relacji międzyludzkich?

Podczas gdy funkcje tych okularów mogą przykuwać naszą uwagę swoją innowacyjnością, to równocześnie otwierają drzwi do nowego wymiaru izolacji społecznej.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się głębiej temu paradoksalnemu zjawisku, analizując jego implikacje dla naszych codziennych interakcji i społecznych więzi.

Apple – https://www.apple.com/105/media/us/apple-vision-pro/2024/6e1432b2-fe09-4113-a1af-f20987bcfeee/anim/hero/large.mp4

Refleksje po całodziennym użytkowaniu APPLE VISION PRO

Głęboko zanurzony w doświadczeniu noszenia okularów VR od Apple, muszę przyznać, że ich potencjał technologiczny budzi we mnie nieskrywane zainteresowanie. Jednakże równie wyraźnie dostrzegam, że im bardziej otwierały one przede mną wirtualne horyzonty, tym bardziej oddalały mnie od realnych relacji społecznych.

Podczas całodziennego testowania tego urządzenia w towarzystwie pięciu innych osób, nie mogłem nie zauważyć, że wszyscy doświadczyliśmy podobnych odczuć izolacji i wykluczenia. W otoczeniu, które stawało się coraz bardziej wirtualne, komunikacja międzyludzka topniała, ustępując miejsca indywidualnym fascynacjom i zajęciom.

Nawet w trakcie rozmów z innymi, nasza uwaga nieustannie rozpraszała się na wirtualne treści, co budziło obawy co do rzeczywistej jakości naszych interakcji społecznych.

Podobnie jak ja, każda z tych pięciu osób doświadczyła paradoksalnego poczucia zbliżenia do technologicznej doskonałości, jednocześnie odgradzając się od rzeczywistych więzi z innymi. To doświadczenie zdecydowanie otworzyło mi oczy na potencjalne konsekwencje społeczne, jakie za sobą niosą te nowatorskie urządzenia.

Zdjęcie własne

Czy rzeczywiście okulary ar są tak nowe?

Choć okulary AR mogą wydawać się nową technologią, ich obecność w różnych branżach jest już znacząca. Firmy takie jak Microsoft, Google czy Facebook intensywnie pracują nad rozwojem i wdrożeniem tych urządzeń. Wspierają one m.in. produkcję, medycynę, architekturę, edukację i rozrywkę.

W sektorze produkcji okulary AR pomagają w procesach montażowych i inspekcji jakości, zwiększając wydajność i precyzję. W medycynie są wykorzystywane do prowadzenia operacji, dostarczając lekarzom ważne informacje w czasie rzeczywistym.

W architekturze umożliwiają wizualizację projektów na miejscu budowy. W edukacji stwarzają interaktywne lekcje i symulacje, a w rozrywce oferują niezapomniane doświadczenia w wirtualnej rzeczywistości. Jednakże, czy rzeczywiście wiemy, jak szeroko są one już stosowane?

Aby dowiedzieć się więcej na temat ich obecności w różnych branżach oraz ich wpływu na społeczeństwo, zapraszam do wysłuchania materiału audio autorstwa Janusza Magońskiego.

Blog OSOZ – https://blog.osoz.pl/wp-content/uploads/sites/23/2022/11/holonens_ochrona_zdrowia-1024×674.jpg

Poniżej znajduje się całe wystąpienie Janusza Magońskiego na TEDxSWPS University, w którym szczegółowo poruszył kwestie, w którą stronę płynie fala okularów AR.

 Janusz Magoński | TEDxSWPS University

ODKRYJ NOWĄ RZECZYWISTOŚĆ

Wiemy już gdzie, jako społeczeństwo korzystamy z tych okularów. Dowiedzmy się zatem w jaki sposób to robić.

Okulary AR stają się narzędziem nie tylko dla technologii, ale również dla sztuki, nauki i edukacji. Dlatego coraz częściej będziemy spotykać takich ludzi na ulicy, albo to nas będą spotykać inni.

Mój film prezentuje nie tylko innowacyjność tych urządzeń, ale także ich praktyczne zastosowania w naszym codziennym życiu. Przeprowadziłem krótką rozmowę z influencerem Karolem Zdębą o tym, jak czuje się w moim towarzystwie – moim i okularów AR na mojej głowie.

Zapraszam do obejrzenia i doświadczenia tego niezwykłego fenomenu w praktyce.

Okulary AR, a społeczeństwo – Kamil Nikodem

Społeczne Wyzwania i Potencjalne Korzyści

Podczas gdy okulary rozszerzonej rzeczywistości stają się coraz bardziej powszechne, wciąż stajemy wobec pytań dotyczących ich społecznego wpływu.

W moim niedawnym spotkaniu z psychologiem Łukaszem Gniochem (https://www.instagram.com/psycholog_intellegere/), omawialiśmy potencjalne zagrożenia związane z izolacją społeczną oraz uzależnieniem od technologii. Jednak AR wciąż budzi wiele niepewności.

W tym audio psycholog przeanalizował aspekty ryzyka, jak i potencjalne korzyści, jakie niesie ze sobą ta nowa technologia. Zapraszam do przesłuchania i zgłębienia tej fascynującej tematyki.

Analiza Zjawiska z Perspektywy Psychologii

Lensology Blog – https://lensology.co.uk/wp-content/uploads/2023/03/A-Complete-Guide-to-AR-Glasses-featured-img.jpg.webp

Wchodząc w erę nowych technologii, napotykamy na wyzwania, które stawiają przed nami okulary AR.

Społeczne aspekty korzystania z tych urządzeń stają się coraz bardziej interesującym polem badań. Ta nowa możliwość może prowadzić do jeszcze większego odizolowania jednostki od realnego świata, co stanowi istotne wyzwanie dla humanistów i psychologów.

Widząc potencjalne korzyści i zagrożenia, niezwykle istotne staje się głębsze zrozumienie wpływu okularów AR na nasze społeczne relacje. O tych aspektach odpowie dr Jakub Kuś – psycholog nowych technologii, który analizuje najnowsze trendy i ich wpływ na ludzkie zachowania i społeczność.

Zrobiło się poważnie, dlatego na sam koniec krótki short z testowania tych okularów przez cały dzień.

https://www.youtube.com/shorts/ufsWJhsAkdY?feature=share

A jakie w Tobie są odczucia, gdy pomyślisz, że niedługo okulary AR zastąpią telefony? Koniecznie podziel się w komentarzu 🤗

Skład redakcji

Kamil Nikodemredaktor naczelny, autor zdjęć, autor wideo, autor tekstu

Patrycja Pakoskorekta tekstu

Nikola Jackowskapomoc techniczna

Jan Jakielkorekta tekstu, figma

Maja Żaczekwywiady

Źródła

Boring Owl
Apple