Polska – dom dla migrantów. Ukraińcy w Polsce

 (czas czytania 5 minut)

Читать на русском

Ludzie zawsze wyruszają. Zawsze. Wierzą, że potrafią urządzić życie lepiej niż w domu.  

Orson Scott Card, Gra Endera

“Понаехали” albo nowi polscy Ukraińcy

Według różnych danych w Polsce pracuje obecnie do półtora miliona obywateli Ukrainy. Na przykład polska firma marketingowa Selectivv DMP zbadała, że ​​w Polsce jest 1,25 miliona obcokrajowców, którzy zainstalowali w swoich smartfonach aplikacje w języku rosyjskim lub ukraińskim. Zdaniem badaczy wskazuje to na liczbę ukraińskich migrantów. Okazuje się, że 56% z nich to mężczyźni. 

„I to tylko nóż w nasze serca, bo krajowy rynek pracy pilnie potrzebuje pełnosprawnych mężczyzn”

– SKOMENTOWAŁA NAJNOWSZE TRENDY NA RYNKU PRACY EKSPERT DS. HR TATIANA PASHKINA.

Jednocześnie, jej zdaniem, społeczny obraz polskiej migracji zarobkowej w ostatnim czasie bardzo się zmienił.

„Zawsze uważaliśmy, że robotnicy to ci, którzy po prostu nie odnaleźli się w swoim kraju i wyjeżdżają na tymczasowe zarobki, aby zarobić trochę kapitału i wrócić z nim do domu. Faktycznie, model radykalnie się zmienił. Wśród ukraińskich imigrantów w Polsce 38% to osoby w wieku 21-30 lat, a 29% – poniżej 40.”

– wyjaśnia ekspert.

Oprócz „odmłodzenia” ukraińskich migrantów zarobkowych w Polsce, zmieniło się też ich zachowanie. Polscy marketerzy stwierdzili, że w ubiegłym roku z aplikacji do planowania rodziny korzystało 12% ukraińskich kobiet, czyli dwukrotnie więcej niż w 2018 roku. Ambasada Ukrainy w Polsce poinformowała również, że w 2019 roku wydała prawie 3000 aktów urodzenia obywateli Ukrainy w Polsce. Według miejscowych badaczy w 2019 roku Ukraińcy wydali w Polsce łącznie 2 mld dol., a rok wcześniej kwota ta wyniosła 1 mld dol., Choć liczba migrantów nie wzrosła aż tak bardzo.

Urząd do Spraw Cudzoziemców podaje statystyki za 2020 rok dotyczące legalizacji pobytu imigrantów w Polsce. 

Praca, legalizacja, pobyt stały… A co na to Polacy?

Mem ze strony kwejk.pl

W Internecie często pojawiają się opinie, że Polacy nienawidzą Ukraińców. Nasi koledzy (studenci III. roku kierunku Dziennikarstwa w Gdańsku) przeprowadzili sondę, pytając co Polacy myślą o Ukraińcach, Białorusinach, Rosjanach. Jak oceniają wzrost imigracji do swojego kraju i co o tym sądzą?

Oto odpowiedzi na te i inne pytania.

Ze względu na dużą ilość imigrantów we Wrocławiu powstała pozarządowa organizacja CUKR, która ma na celu pomoc imigrantom.

„Naszym założeniem jest nauka migrantów, jak pomóc samemu sobie, a nie zrobić to za nich. Jeżeli my za nich złożymy dokumenty do urzędu, to kiedy oni znowu będą musieli to zrobić, będą szukali kto to za nich zrobi. A dając im wiedzę – wiemy ze oni z niej skorzystają teraz i w przyszłości, również przekażą swoim bliskim i znajomym, które będą tego potrzebować”

– MÓWI SOFIA BAIANOVA, SPECJALISTKA DO SPRAW PROMOCJI I PUBLIC RELATIONS ORGANIZACJI CUKR.

Tutaj można dostać pomoc indywidualną i konsultację. W Fundacji działają kursy nauki języka polskiego, angielskiego i francuskiego. Są organizowane wydarzenia kulturowe, szkolenia, których celem jest integracja migrantów. Pracownicy Fundacji dużo pracują nad tym, aby polskie społeczeństwo było otwarte i tolerancyjne dla obcokrajowców.

“Turysta się różni od migranta. Pierwszy jest zafascynowany nową kulturą, chcę ją poznać, zjeść pyszne jedzenie w lokalnej restauracji. A migrant… musi już się zmagać z trudnościami życiowymi, zacząć funkcjonować w innym kraju…”

– FRAGMENT ROZMOWY Z PSYCHOLOŻKĄ MARIANĄ ANDRUNEVCHYN.

Emigracja z dzieckiem, zmiana kraju zamieszkania jest wyzwaniem dla całej rodziny. W związku z tym pojawia się wiele pytań, na które, czasami, ciężko znaleźć odpowiedzi. W ich znalezieniu pomoże Mariana Andrunevchyn – koordynatorka projektu wsparcia Ukraińców.

Polska – atrakcyjna do prowadzenia działalności gospodarczej albo historia imigranta z Ukrainy

O 11 proc. wzrosła liczba obcokrajowców z zarejestrowaną w Polsce działalnością gospodarczą. Pandemia ich nie odstraszyła. W lutym 2021 roku prawie czterech na pięciu imigrantów zarobkowych z Ukrainy miało w dalszych planach albo już przymierzało się do założenia własnego biznesu  – informuje „Rzeczpospolita”, powołując się na badania agencji zatrudnienia Gremi Personal.

Tym samym o jedną trzecią zwiększyła się liczba Ukraińców chcących uruchomić w Polsce własny biznes. Potwierdzają to również dane z ZUS, jak wskazuje „Rzeczpospolita”, liczba obywateli Ukrainy prowadzących w Polsce działalność gospodarczą wzrosła w ciągu ostatniego roku o ponad jedną piątą, do 5,9 tys.                 

Co powoduje, że Polska jest atrakcyjnym krajem dla przedsiębiorców z Ukrainy? Według Centrum Analitycznego Gremi Personal Polska, chodzi o bliskość geograficzną, podobny język.

Imigrant z Ukrainy – Yaroslav Hordiienko na własnej skórze przekonał się, że Polska jest idealnym miejscem do prowadzenia biznesu bez względu na pochodzenie oraz inne czynniki. Yaroslav dzieli się historią dotyczącą założenia dwóch biznesów, opowiada też o kluczowych momentach prowadzenia własnej działalności gospodarczej. 

“Było dużo momentów przełomowych, przez co hartowała się nasza siła i cierpliwość. Codziennie musimy podejmować ryzyko, coś się wydarza. Nauczyłem się tolerancyjnie patrzeć na wiele rzeczy. Wyciągam tylko wnioski z trudnych sytuacji z którymi się spotkałem w życiu i patrzę na to z pozytywnego punktu widzenia…”

– TŁUMACZY YAROSLAV.

Yaroslav podzielił się z nami również swoimi prywatnymi przemyśleniami na temat życia w Polsce, problemami z nim związanymi. Dowiedzieliśmy się też, jak wygląda codzienność początkującego biznesmena. Szczere wyznania i dobre rady w kolejnym wideo.

W wielu językach są pewne słowa, które brzmią dla nas zabawnie lub znaczą zupełnie coś innego. Są często nazywane  „fałszywymi przyjaciółmi tłumacza”…

Polska – tutaj komfortowo się żyje, studiuje, to barwny i bogaty kraj, który przyciąga dużo turystów, ale także obcokrajowców chcących rozwijać się na jej terytorium w kierunku biznesowym, edukacyjnym i nie tylko… Dlaczego to jest kraj, który wyróżnia się swoją oryginalnością przestrzeni kulturowej i na co powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę, dowiemy się z poradnika. 

  • Wydawca: Kateryna Hrynko
  • Wydawca techniczny: Kateryna Hrynko
  • Zespół redakcyjny: Viktoria Franchuk