Rajska plaża czy smutna rzeczywistość – Co wybierasz?

Łódka na Oceanie Indyjskim

Wielkimi krokami zbliżają się upragnione wakacje. Ciepło i hipnotyzujący szum fal kuszą każdego z nas. Influencerzy biją się z myślami: Europa, Zanzibar czy może Meksyk? Przegląd najpiękniejszych plaż na świecie na pewno wam pomoże podjąć decyzję. Pamiętajcie jednak o rozsądku, aby wymarzona wycieczka nie stała się stresującym doświadczeniem. Jako przestrogę posłuchacie historii podróżników, których w marcu 2021 roku nie wpuszczono na pokład samolotu i przeczytacie jak służba zdrowia radzi sobie z walką z koronawirusem.

Mapa artykułu:

1. W jakie miejsca decydujemy się jeździć?
2. Obostrzenia i informacje związane z podróżami.
3. Śladami influencerów.
4. Wywiad z Wiktorią Kaźmierczak, Krystianem Sarzyńskim i Wojtkiem Rozielem.
5. Wywiad z Alicją Jędrzejek – pielęgniarką na oddziale covidowym.
6. Przegląd najpiękniejszych plaż na świecie.
7. Playlista – vacation without vaccination.

Ulubiony balkon, domowy ogródek czy jezioro na Mazurach już nie wystarczają. Wydawałoby się, że od zeszłego roku najchętniej będziemy zwiedzać Polskę, jednak coraz częściej wyjeżdżamy za granicę, by spokojnie odpocząć. Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację, szczególnie popularne stały się teraz wycieczki last minute. Kiedyś praca zdalna była przeznaczona wyłącznie dla prestiżowych stanowisk, ale teraz każdy z nas – w mniejszym lub większym stopniu – zarabia w ten sposób. Skoro nie musimy już być o 8.00 rano, ubrani w oficjalny strój, możemy planować długie wyjazdy w odległe kierunki – ważne, by połączenie internetowe nie szwankowało.

W jakie miejsca decydujemy się jeździć?

Według portalu Travelist, Polacy najchętniej wybierają się do Chorwacji i Czarnogóry – możemy bez problemu dostać się tam autem, autobusem albo nawet samolotem. Połączenia z Wrocławia zaczynają się już od 200 zł.

Internetowe biuro podróży Tanibilet.eu codziennie wstawia promocyjne oferty wyjazdów. Nie ogranicza się tylko do Europy. Dalekie kierunki, które najbardziej odpowiadają Polakom to: Meksyk (od 2450 zł), Zanzibar (2490 zł), Dubaj (2599 zł) i Dominikana (od 3390 zł).

Nic w tym dziwnego. Jak donosi Karolina Pałka z biura Amigo Travel – Zimą podróżujący wybierają dalsze destynacje, bo jest to najlepszy czas na egzotyczne wyjazdy.

Jak zapowiadał premier Grecji – Kiriakos Mitsotakis, państwo wraz z początkiem wakacji otworzy się na turystów. Wszystkie prognozy wskazują na to, że latem Europa będzie cieszyła się większą popularnością niż egzotyczne kierunki.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację, najbardziej popularnymi kierunkami, w te wakacje, mogą być te, które będą dawały możliwość wjazdu bez robienia testów na obecność COVID dla osób zaszczepionych, np. Grecja. – dodaje Karolina Pałka.

Jak połapać się w aktualnych obostrzeniach dotyczących podróżowania?

W aktualnej światowej sytuacji wszystko szybko się zmienia. Podróżowanie wydaje się niepewne i ryzykowne. Jednak niektórzy decydują się na wakacje. Gdzie szukać najbardziej aktualnych informacji, żeby nie zostać na lodzie

Jednym ze źródeł jest oficjalna strona rządowa. Informacje są na niej aktualizowane na bieżąco – na pewno nie znajdziemy tam żadnych przypuszczeń i fake newsów. Sprawdź informacje dla podróżujących tutaj.

Są to jednak bardzo ogólne zasady. Jeśli chcemy wybrać się do konkretnego kraju, polecamy sprawdzić jakie zasady i obostrzenia panują na wjeździe, na miejscu i przy wyjeździe. Tanie bilety do Tajlandii kuszą, ale dwa tygodnie kwarantanny na miejscu na własny koszt już niekoniecznie, prawda?

źródło: skyscanner

Gdzie można polecieć?

Od 14 stycznia 2021 roku nie obowiązuje zakaz w ruchu lotniczym. To oznacza, że od początku roku możemy znowu wybierać się za granicę. Oto aktualna lista krajów, do których można polecieć:

• Albania
• Bułgaria
• Chorwacja
• Czarnogóra
• Dominikana
• Egipt
• Grecja
• Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie
• Luksemburg
• Kenia
• Kostaryka
• Kuba
• Macedonia
• Madera
• Malediwy
• Malta
• Meksyk
• Szwajcaria
• Szwecja
• Turcja
• Wyspy Zielonego Przylądka
• Tanzania i Zanzibar
• Zjednoczone Emiraty Arabskie

Gdzie można poleciec BEZ TESTU?

Niektóre państwa zapraszają turystów z całego świata – największą zachętą jest fakt, że nie wymagają zrobienia testów PCR, czy antygenowych ani na miejscu, ani przed przyjazdem. Zastanawiacie się jak to wygląda w poszczególnych krajach? Oto lista krajów, gdzie nie jest wymagany test na korona-wirusa*.

autor: Ola Sakowska

*Pamiętajcie jednak, że lecąc czarterami przez różne kraje, należy sprawdzić czy przypadkiem nie wymagają testu. Linie lotnicze też mogą go sobie życzyć, aby wejść na pokład. Sytuacja ma się podobnie jeśli jesteśmy w tranzycie – niektóre kraje wymagają negatywnego wyniku nawet jeśli jesteśmy na lotnisku tylko chwilę, a kraj docelowy go nie wymaga!

Informacje o przygotowaniu do podróży

Najpewniej będzie odwiedzić rządową stronę – KLIK.

Kwarantanna po powrocie

Strefa Schengen

Z kwarantanny zwolnione są osoby, które przedstawią negatywy wynik testu w kierunku koronawirusa (PCR lub antygenowy), wykonanego nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Strefa non Schengen

Osoby przylatujące spoza strefy Schengen są automatycznie kierowane na kwarantanne, nawet jeśli mają negatywny wynik testu. Kwarantanna zostaje ściągnięta gdy otrzymamy negatywny wyniku testu PCR lub antygenowego, wykonanego po przylocie do Polski w ciągu maks. 48 godzin od przekroczenia granicy.

archiwum prywatne

Jeśli decydujemy się na wyjazd z biurem podróży, ich oferty powinny zgadzać się z aktualnymi informacjami na temat dostępności danego kraju.

Biura podróży

Niektóre biura podróży takie jak tui.pl, dreamtours.pl , r.pl (rainbow) oferują loty do wszystkich dostępnych krajów. Najbardziej reklamują Dominikanę, Meksyk, Zanzibar, Wyspy Kanaryjskie, Kostarykę. Mniej egzotyczne kierunki także są na topie – to Chorwacja, Bułgaria czy Grecja. Pojawia się również Egipt i Turcja. Co więcej biura podróży minimalizują obawy klientów, dając im możliwość wielokrotnej zmiany rezerwacji. Oferują nawet testy na koronawirusa w cenie biletu, które wykonywane są zgodnie z obostrzeniami danego kraju – przed lub po locie.

Należy zachować środki ostrożności. Biuro zapewnia bezpieczeństwo i pomoc przy powrocie do kraju. Każdy klient pozostaje, na danej destynacji, pod opieką rezydenta. Biuro podróży jest opiekunem od czasu zakupu wycieczki do czasu powrotu. To jego zadaniem jest przygotowanie klienta do wyjazdu, przekazanie niezbędnych dokumentów i informacji o danym wyjeździe, tj. obostrzeniach. – radzi ekspert z biura Amigo Travel, Karolina Pałka.

archiwum prywatne

Jednak zorganizowana wycieczka z biurem podróży nie jest jedyną opcją podróżowania. Gdy postanowimy samemu zaplanować podróż, warto sprawdzić informacje na stronie linii lotniczej, bądź skontaktować się z infolinią.

Kilka przykładowych linii lotniczych i ich informacje związane z pandemią (klik!):
LOT
RYANAIR
LUFTHANSA

Śladami influencerów

Osobowości internetowe mają duży wpływ na to jakie kierunki wakacyjne wybierzemy w przyszłości. Po prostu wyznaczają trendy. Polscy influencerzy udają się na swój urlop zazwyczaj poza sezonem letnim, a dzięki temu możemy już teraz przyjrzeć się temu, jakie miejsca wybierają.

Rozsławiona w internecie Ekipa swoje kroki skierowała do Dubaju, a następnie na Zanzibar. Ich przygody można zobaczyć podczas dokumentu Influencerzy bez cenzury, czy w teledysku piosenki 3kipa.

Afryka jest ciągle jednym z najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych. Co jakiś czas dochodzą nas głosy o wątpliwym bezpieczeństwie tego kontynentu. Kradzieże i rabunki spowodowane są ubóstwem. Jednak prawdziwego podróżnika nic nie zniechęci. Czy to sprawka chęci poznania niespotykanego, tropikalnego klimatu, czy ucieknięcia od szarej rzeczywistości pandemicznej? Afryka swoim wdziękiem skusiła niejednego. Julia Wieniawa wybrała Egipt, Kasia Warnke poleciała na Zanzibar, a Kinga Rusin na Malediwy, chociaż aktualnie jest na Sri Lance.

Prym na salonach wiodą także Karaiby, które dla wielu z nas są marzeniem. Nic więc dziwnego, że Dominikana, stała się tak popularna. Szczególnie, że dzięki pandemii stała się bardzo osiągalna cenowo. Drugim popularnym kierunkiem jest Meksyk, do którego nie zniechęcają nawet pogłoski o porwaniach turystów przez miejscowe gangi. Na Dominikanę w tym roku wybrała się fit para – Deynn oraz Majewski, a Meksyk… odwiedzili chyba już wszyscy. Aktualnie ze słonecznej Oaxacy możemy oglądać relację Jessici Mercedes.

Drodzy podróżnicy – zachowajcie ostrożność

Wakacje na przełomie lutego i marca? Gorąca Afryka, a dokładniej tanzańska wyspa Zanzibar to jeden z najpopularniejszych kierunków wypoczynkowych. Wszystko potoczyłoby się świetnie, gdyby nie powrót do domu – jak się domyślacie – nasi rozmówcy nie odbyli go w terminie. O tym jak się teraz podróżuje i jakie obostrzenia mogą spotkać każdego podróżnika opowie Wiktoria Kaźmierczak i Krystian Sarzyński.

Wojtek z dziewczyną – przyjaciele Krystiana i Wiktorii, którzy wybrali się na wakacje z nimi – postanowili zachować maksimum ostrożności. Im udało się wrócić do Polski w terminie. Posłuchajcie jak to wyglądało z ich perspektywy.

Hej, spokojnie! Nie bookujcie jeszcze biletów – przemyślcie, czy na pewno warto.

Trzeba być naprawdę odważnym, żeby teraz podróżować. Na turystów otwiera się coraz więcej krajów, a to, mimo stresującej sytuacji, bardzo zachęca. Całymi dniami siedzimy w domu, widzimy też ciągłe relacji influencerów z tropikalnych miejsc. Myślimy sobie czemu nie? A co na to służba zdrowia?

Karetki stoją po 6 godzin i czekają na miejsce, często jedyne co zwolni to miejsce to zgon któregoś z pacjentów (…) Wraz z przemieszczeniem się osób zwiększamy ryzyko mutacji wirusa oraz rozszerzamy spektrum jego działania.  Podróże wiążą się z odpoczynkiem, relaksem – ludzie nie stosują się  wtedy do obostrzeń oraz nie zachowują środków ostrożności.

– Alicja Jędrzejek, pielęgniarka na oddziale covidowym.

Z Alicją Jędrzejek rozmawiała Nicola Javurek.

N.J.: Jak wygląda sytuacja w szpitalu, w którym pracujesz?

A.J.: Mamy 7 oddziałów covid i w tym 98 miejsc w szpitalu, cały czas – full miejsc, czasami mamy pacjentów ponad. Leżą na SOR, na salach obserwacyjnych, ponieważ nie ma gdzie ich położyć i przez to zabierają miejsca dla niezarażonych osób. 

Czyli sytuacja naprawdę jest poważna…

Sytuacja jest dramatyczna, są dni gdzie faktycznie praca idzie sprawnie, a są dni, że nie jesteśmy w stanie się wyrobić z robotą. Siedząc po 10 godzin i więcej w kombinezonie z 10 minutową przerwą  w międzyczasie – na siku i szybki jogurt…

Codziennie patrzymy jak pacjenci nam gasną, mało który wychodzi spod aparatury HI Flow (wspomagany oddech), a praktycznie nikt spod respiratora. Jednego dnia rozmawiasz z pacjentem i łapiesz nadzieję, a na następnym dyżurze już niestety pacjent się zatrzymuje – reanimacja i kolejna nieskuteczna… Sytuacja jest ciężka fizycznie i psychicznie zarówno dla pacjentów jak i dla personelu. Lekarze muszą decydować każdego dnia, który pacjent jest „lepszy” i, dla którego są większe  szanse na parę dni dłuższego życia.

fot. Pavel Danilyuk z Pexels

Jacy pacjenci teraz najczęściej do Was trafiają?

Teraz trafia do nas bardzo dużo młodych, umierają 20-paro latki, 30-sto latki, całe życie przed nimi. Zdrowi, przedtem bez żadnych problemów i nagle to ich dopada i niestety przegrywają walkę. Dlaczego się tak dzieje? Starsi ludzie czasami mają lepsza odporność niż Ci młodzi. Wystarczy otyłość, cukrzyca i już dajemy tylko 10% szans na przeżycie… Karetki stoją po 6 godzin i czekają na miejsce, często jedyne co zwolni to miejsce to zgon któregoś z pacjentów. 

Czy podróżowanie w tych czasach to dobry pomysł? Co ty sądzisz o podróżowaniu teraz?

Uważam, że tak długo jak podróż nie jest wymagana w ramach wyjazdu służbowego, to nie jest to czynność pierwszej potrzeby. Wraz z przemieszczeniem się osób zwiększamy ryzyko mutacji wirusa oraz rozszerzamy spektrum jego działania.  Podróże wiążą się z odpoczynkiem, relaksem – ludzie nie stosują się  wtedy do obostrzeń oraz nie zachowują środków ostrożności.

Każdy człowiek oczywiście potrzebuje odpoczynku od pracy, ale skoro służba zdrowia, która ma wstrzymane urlopy od ponad roku potrafi pracować i trzymać się obostrzeń to dlaczego inni obywatele nie potrafią wytrzymać, solidaryzować się i wspólnie zapobiegać szerzeniu się wirusa?

fot. Polina Tankilevitch z Pexels

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo jeżeli już się zdecydujemy na wyjazd?

Jeżeli wyjazd już jest konieczny, warto zorientować się o obostrzeniach panujących w danym regionie. Ważne jest aby chronić usta, nos oraz w miarę możliwości oczy. Zmiana maseczki jest bardzo ważna, najlepiej zmieniać co godzinę lub po każdorazowej ekspozycji w zamkniętych pomieszczeniach takich jak np. sklep spożywczy. Odstępy pomagają uniknąć bezpośredniego kontaktu z wydzielinami innych osób (kichnięcie, kaszel). Warto mieć podręczny płyn do dezynfekcji i używać go po ekspozycji w miejscach publicznych.

Wykonanie testów, nawet jeśli one nie są wymagane, to dobry pomysł czy warto pomyśleć o czymś jeszcze?

Testy chociażby antygenowe to według mnie dobry sposób na wykluczenie wirusa. Są to testy szybkie oraz można wykonać je bez dużego obciążenia dla portfela, taki test umożliwi zapewnienie bezpieczeństwa innym osobom z którymi możemy potencjalnie mieć kontakt. Nie warto sugerować się osobami, które mówią „po co Ci maska, ja już przechodziłem covida i nic mi nie było”. Chwała Ci za to, miałeś ogromne szczęście, tego szczęścia nie miało wielu moich pacjentów. Warto zastanowić się nad tym, że to że nie obchodzi Cię Twoje własne zdrowie, wcale nie oznacza, że nie narażasz innych.

fot. Burst

Vamos a la playa

Jeśli w tym roku planujecie jakieś wyjazdy, a nie możecie zdecydować gdzie, może widok rajskiej plaży Was przekona? A jak nie wybieracie się poza swój ogródek, te widoki na pewno się Wam spodobają. Przed wami subiektywny ranking najciekawszych plaż świata w całkowicie przypadkowej kolejności. Obrazki z pewnością sprawią, że się rozmarzysz, ale dla jeszcze większych doznań polecamy włączyć relaksujące dźwięki fal. Z kwietnikiem nie musisz nawet wychodzić z domu, by poczuć ocean.

 

1.

fot. Bonachera Jean François

Korsyka to wyspa położona na Morzu Śródziemnym, która leży bliżej Włoch niż samej Francji. Nazywana jest najpiękniejszą wyspą Francji nie bez powodu – jej plaże są rajskie. Polombaggia słynie z jasnego, delikatnego piasku, krystalicznej wody, która odsłania malownicze dno morskie, a w jej obrębie znajdziemy wspaniałe restauracje serwujące morskie pyszności. Plaża otoczona jest zielonymi sosnami i wydmami.

2.

fot. Chris Ford

Zrobiło się niesamowicie gorąco. Jesteśmy na wyspie Aruba, która wchodzi w skład Królestwa Niderlandów. Eagle Beach znana jest z bycia najszerszą i najsławniejszą plażą tej wyspy. Co nas zachwyci? Turkusowa, przejrzysta woda, biały, przyjemnie parzący piasek i egzotyczna fauna. Psst. Jeśli przyjdziemy o odpowiedniej godzinie, może spotkamy składające jaja żółwie.

3.

fot. Marco Zanferrari

Znowu jesteśmy na słynnych Karaibach. Co zrobić kiedy to właśnie tam możemy poczuć rajski, egzotyczny klimat? Palmy, zieleń i orzeźwiająca woda – podobno idealna do pływania. Jej temperatura w kwietniu wynosi 21 stopni, a maksymalnie osiąga 24.5 stopnia we wrześniu. Bilety już kupione?

4.

fot. Emmanuel Huybrechts 

Kubę od Portoryko dzieli tylko (i aż) Dominikana i Haiti, więc może warto skoczyć też tam? Tak, wiemy – Karaiby… Albo K A R A I B Y! Plaża Varadero jest uwielbiana przez turystów. Możesz tam uprawiać różne sporty wodne, podziwiać podwodną florę, faunę i wraki statków. Może znajdziesz Czarną Perłę?

5.

fot. Diego Fernando García Peña

Wow. Czarny, wulkaniczny piasek, mgła osiadająca na tafli i woda odbijająca ten mroczny kolor. Co prawda na Islandii jest trochę za zimno, by popływać, ale można tam pójść, zrobić zdjęcia i się zrelaksować. Takiego klimatu nie doświadczymy nigdzie indziej, mimo, że wulkaniczny piasek znajdziemy jeszcze m.in na hiszpańskich wyspach czy w Gruzji.

6.

fot. Diego Delso

Na żadnej innej plaży nie spotkasz takiego show jaki odbywa się na Tortuga Bay. Wyobraź sobie, że właśnie odpoczywasz na pudrowym piasku, wchodzisz do wody, by się schłodzić, trochę poczytasz książkę, ale w porównaniu do opalających się legwanów każda lektura wymięka. To z pewnością jedno z moich marzeń.

7.

fot. dronepicr

Jeśli nie lubisz dalekich podróży to 2, 3 godziny lotu na grecką wyspę Zakhyntos na pewno Cię zachęcą. Błękitna laguna, w której znajduje się plaża Navagio jest miejscem, które musisz odwiedzić. Na plaży otoczonej wapiennymi klifami najduje się także historyczny wrak statku, którego piracką historię możesz poznać na miejscu.

8.

 fot. Fulvio Spada from Torino, Italy

Jeśli chcesz poczuć się jak Robinson Crusoe to miejsce jest dla Ciebie. Granitowe formacje, egzotyczna roślinność, lazurowa woda i skały. Oprócz tego możesz tu spotkać rzadkie gatunki zwierząt – żółwie olbrzymie, czy największe na świecie kraby lądowe. „W wiele zakamarków trzeba dojść przez wodę, ale każdy z plażowiczów może znaleźć zakątek dla siebie, skrywając się pod liśćmi palmy.” – relacjonuje Kina G. w opinii na tripadvisorze.

9.

fot. Wally Gobetz

Hawaje to nie tylko zamerykanizowane hotele i knajpki z ludźmi tańczącymi hula. To też wspaniałe plaże, których charakter podkreśla otoczenie skał, klifów i nieziemskiego koloru wody. Honopu jest całkowicie odizolowana od całego świata, zobaczysz ją z łódki bądź helikoptera. Ewentualnie możesz na nią przypłynąć. Wyzwanie przyjęte?

10.

fot. alix26

Myślicie, że Australia to tylko koale, kangury i pająki? No nie. Na plaży Whitehaven spotkacie także kolczaste płaszczki i małe rekiny. Podobno piasek jest delikatny jak mąka, a samo miejsce robi ogromne wrażenie nie tylko z daleka, ale też z brzegu. Spotkasz tam dużo tropikalnych rybek, które cieszą oko, a nawet wieloryby. Koniecznie musisz zaznaczyć to miejsce na mapie!

Jeśli w tym roku wybraliście zostanie w domach, nasza wakacyjna playlista na pewno przywróci Wam wspomnienia z Waszych ostatnich wyjazdów. Dajcie znać w komentarzach, która plaża zrobiła na Was największe wrażenie!

  • Wydawca: Kaja Czerkiewska
  • Wydawca techniczny: Aleksandra Sakowska
  • Redakcja: Nicola Javurek, Wiktoria Kaźmierczak, Katarzyna Frejman, Sandra Grzelak