Nie jestem tylko okładką

Żyjemy w czasach, kiedy ogromny wybór wszystkiego potrafi nas przytłoczyć. Jak więc odnaleźć się w świecie pełnym różnych gatunków książek? Jak zdecydować, który tytuł będzie dla nas najciekawszy? Zobaczmy jak teraz wygląda czytanie.

Retro książki

W ciągu kilku ostatnich miesięcy, bardzo często poruszałam się z książką po mieście. Kilka razy w autobusie zdarzyło mi się usłyszeć śmiech dzieci, dziwiących się – jak można teraz czytać książki. Innego razu pewien pan w pociągu bardzo dosadnie śmiał się z mojej lektury. W parku starsza kobieta z ogromną dezaprobatą komentowała co czytam. Oceniła to tylko i wyłącznie po okładce. Więc, czy czytanie książek w wersji papierowej, jak to moja 13-letnia kuzynka nazywa ,,retro książki“ sprawia, że to co czytamy od razu opisuje to, kim jesteśmy?

Agnieszka z Wrocławia
Fot. Agnieszka Czykier

Czytaj wszędzie i na wszystkim

Zrobiliśmy ogromny postęp, jeśli chodzi o możliwości czytania. Nadal sporo ludzi wybiera książki w formie tradycyjnej. Lubią zapach i teksturę papieru, chcą mieć książki na półce. Papierowa książka średnio kosztuje około 40 zł. I właśnie ze względu na wysoką cenę, wiele osób szuka alternatywnych rozwiązań. Storytel, Empik Go, Kindle to tylko kilka przykładów wirtualnych bibliotek, w których możemy wykupić miesięczny abonament. Ceny wahają się od 20 do 40 zł, a czytać można bez ograniczeń, mamy dostęp do wielu fantastycznych tytułów. Oferują one audiobooki, ebooki, słuchowiska, podcasty czy seriale audio. Ich największą zaletą jest to, że można z nich korzystać na wielu urządzeniach mobilnych: telefonach, tabletach, czytnikach ebooków, itd. Audiobooki i słuchowiska stały się alternatywą dla osób preferujących aktywny tryb życia. Dają możliwość słuchania w trakcie wykonywania codziennych czynności. Stały się także świetnym rozwiązaniem dla kierowców i ich pasażerów. Podczas długich podróży pozwalają przenieść się w świat porywających historii. Wirtualne książki są też dobrą alternatywą dla tych, którzy wolą zachować zawartość swojej biblioteki tylko dla siebie.

Co nam daje czytanie?

Naukowcy zapewniają, że czytanie pozytywnie wpływa na nasz sen. Zmniejsza również stres i pozwala na lepszy i skuteczniejszy odpoczynek. Książki powinny wywoływać w nas emocje, dlatego czytanie ich dobrze oddziałuje na rozwój empatii i nawiązywanie relacji. Ciekawe jest również to, że czytanie od najmłodszych lat trenuje nasz mózg i pozwala na dłużej zachować go w formie. Zapytaliśmy zatem miłośników książek, co daje im czytanie.

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

Kampania społeczna Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka

Pojawiło się także wiele kampanii społecznych zachęcających do czytania. Jedną z najbardziej znanych jest ,,Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka”.

Fot. Agnieszka Czykier

Przewodnicy po świecie książek

Social media dały nam nowy sposób na znajdowanie ciekawych tytułów. Instagram i Tik-Tok stały się idealnym miejscami, na których wielbiciele literatury mogą dzielić się radością czytania z innymi. Na social mediach powstały specjalne hashtagi, takie jak #bookstagram i #booktok. Dzięki tym oznaczeniom wiele osób zyskało możliwość dyskusji i wyrażania własnych opinii. Ułatwiło to im także znajdowanie treści, które ich interesują. Dużą popularnością cieszą się filmy nawiązujące do konkretnych książek. Bookmedia stały się nie tylko idealnym miejscem do rozmowy o książkach, ale również do ich promocji. W księgarniach powstają specjalne sekcje poświęcone książkom popularnym na BookToku i Bookstagramie. Na wielu książkach można zobaczyć, że dany tytuł był ,,Sensacją Tik-Toka“ oraz patronaty influencerów prowadzących bookmedia.

Fot. Natalia Jezierska

Natalia znana pod pseudonimem ,,Fikcjatywa“ opowiedziała nam jak zaczęła się jej przygoda z bookmediami i jak to jest być książkarą.

Fikcjatywa

Rozmowa z Natalią napawa optymizmem, jednak statystyki Biblioteki Narodowej nie wyglądają już tak dobrze. Jedynie 38% Polaków przyznaje się do przeczytania co najmniej jednej książki rocznie.

,,Patrząc po uczniach w naszej szkole, to na 450 uczniów, każdy wypożyczył w ciągu roku jedną książkę. Są uczniowie, którzy czytają mniej i tacy co czytają więcej, ale nie ma ucznia, który by nie czytał. Najczęściej uczniowie czytają beletrystykę oraz lektury szkolne. Jednak coraz częściej uczniowie sięgają po literaturę popularnonaukową i fantastykę

Wanda Chirowska, Bibliotekarka w LO 2 w Oleśnicy

Z danych Biblioteki Narodowej wynika, że dzięki temu, że czytają dzieci po książki częściej sięgają także ich rodzice. Więcej czytają kobiety, szczególnie dobrze wykształcone. Czytelnictwo najgorzej wypada w grupie osób starszych, 60+.

Fot. Agnieszka Czykier

Redakcja Kwietnika Poleca!

Mamy nadzieję, że nasz artykuł zachęcił was do rozpoczęcia nowej lektury. Jeżeli tak, dzielimy się z wami ulubionymi tytułami naszej redakcji.

Grafika: Natalia Jezierska, Inga Wyszyńska

Fikcjatywa również ma dla was krótką listę, co jej zdaniem warto przeczytać. Więcej znajdziecie na jej Instagramie.

A jeśli ktoś ma ochotę dzielić z innymi pasję czytania, jest takie miejsce. W 2006 roku powstała platforma Goodreads, która stała się idealny dla miłośników książek. Pozwala oceniać książki, zapisywać postępy w czytaniu czy brać udział w wyzwaniach czytelniczych.

Zapraszamy do dyskusji. Podzielcie się z nami swoimi ulubionymi tytułami w komentarzach

Autorki Artykułu:

Agnieszka Czykier– wydawczyni, autorka tekstu, autorka zdjęć, autorka wywiadu, montażystka

Natalia Jezierska– autorka tekstu, autorka zdjęć, autorka wywiadu, autorka infografiki

Inga Wyszyńska– autorka tekstu, autorka zdjęć, autorka infografiki

Źródła:

https://www.newsweek.pl/styl-zycia/co-daje-czytanie-dlaczego-czytanie-ksiazek-jest-wazne-przyczyny/lwghmvb
https://nieczytasz.pl/o-nas
https://gopsluzino.bip.gov.pl/articles/prnt/315864
https://www.instagram.com/fikcjatywa/
https://www.tiktok.com/search?q=booktok&t=1680626042056
https://www.instagram.com/explore/tags/bookstagram/
https://www.bn.org.pl/
https://www.facebook.com/nieczytasz