JEDNA BIJE, DRUGA KRYJE

Dla jednych, to styl życia, dla drugich forma samoobrony. Zdarza się też, że jest to sposób na rozwój osobisty, a także patent na spędzanie wolnego czasu, o czym dowiecie się czytając nasz wywiad. Czym tak naprawdę są sporty walki, od kiedy istnieją i czy zawsze wyglądały tak, jak teraz? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie we fragmencie ‘’NIE TAKI MŁODY, JAK SIĘ WYDAJE’’.


ŻYCIOWA PRZEMIANA WIKI

Udało się! Uwielbiam to robić! Od dzieciństwa podobały mi się sztuki walki, ale nigdy nie miałam na tyle odwagi, żeby pójść i spróbować takiego sportu. Przyszedł w końcu okres w moim życiu, gdzie potrzebowałam zrzucić kilkanaście kilogramów z powodów zdrowotnych, oczywiście dieta, dietą, ale sport miał być jej nieodłączną częścią. Nie wiedziałam za bardzo co z tym fantem zrobić, aż  pewnego dnia, przeglądając Instagrama,  zobaczyłam że jedna z moich koleżanek, chodzi na treningi bokserskie do Bartka i stwierdziłam, że może nadszedł czas, aby spróbować tego sportu.

Co Cię zmotywowało do uprawiania sportu?

Przede wszystkim zrzucenie wagi i chęć prowadzenia zdrowszego trybu życia. Trochę zmotywowało mnie też to, że szukałam pasji w życiu, której nigdy mnie mogłam znaleźć, zawsze byłam między jednym, a drugim, aż w końcu trafiłam na coś, co sprawia mi maksymalną przyjemność. 

Jakie według Ciebie są zalety i wady boksu? 

Zaletą jest na pewno to, że mam lepszą koordynację i kondycję, nawet w codziennych czynnościach jest to zauważalne, wchodząc na któreś tam piętro nie mam obaw, że zaraz wylecą mi płuca, albo co gorsza oczy z orbit. Na pewno boks, dodał mi większej pewności siebie. Zaletą jest również poczucie ogromnej satysfakcji, że trening został zrobiony, i że wykonałam go na tyle, ile mój organizm był w stanie zrobić. Na ten moment nie potrafię znaleźć wad… Jedną z trudniejszych rzeczy, jaka przychodzi mi do głowy, to problem z zapamiętaniem konkretnych ciosów i postawy do nich. Jeżeli mogę nazwać to wadą, to pamiętam, kiedy pierwszy raz weszłam na salę treningowąodrzucił mnie jej nieprzyjemny zapach potu połączony z gumą. Kiedy wchodzę na salę, mam wrażenie, że przewinęło się przez nią ze stu chłopa, po stu kilometrowym maratonie…bleeee, ale można się przyzwyczaić. 

Komu byś poleciła uprawianie sportu? 

Każdemu polecam. Nie jestem ekspertką, ale boks byłby dobrym wyborem, dla ludzi którzy chcą nauczyć się cierpliwości, samodyscypliny i tego, że siła nie zawsze jest tylko w naszych rękach. Zobaczcie sami, jak wyglądają przykładowe ćwiczenia na moim treningu.

Jakie zmiany w sobie zauważyłaś?

Myślę, że na pewno wzmocnienie mięśni i sprawności ogólnie pojętej. Jestem bardziej radosna, bo daje mi to ogromną satysfakcję i uśmiech. Kiedyś nie rozumiałam ludzi, którzy lubią się pocić i robić mocne treningi, a teraz jestem jedną z nich i nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej. 

Czy stroisz się na treningi?

A w życiu… Ubieram zawsze typowy strój sportowy, czyli t-shirt, sportowy biustonosz, legginsy, buty sportowe i najważniejsza część garderoby, czyli rękawice, a no i czasami maluję rzęsy. [Tutaj link dla ciekawskich i mniej ciekawskich, jak wygląda wyposażenie bokserskie: https://www.beltor.eu].

Czy czujesz się mało kobieco na treningach?

Wiem, że nawet w dzisiejszych czasach, sporty walki są uważane za mało kobiece, jednak w moim przekonaniu jest to jak najbardziej sport kobiecy, ponieważ my – babki,  mamy ogromne samozaparcie i ogromną siłę w sobie, aby nie poddawać się i walczyć ze stereotypami. Swoją drogą, jestem bardzo ciekawa, co ludzie sądzą na ten temat, ale myślę, że czytelnicy będą mogli się wypowiedzieć.


NIE TAKI MŁODY, JAK SIĘ WYDAJE

Boks, jest uważany za jedną z najstarszych dyscyplin sportowych, narodziła się już 5000 lat p.n.e. i była uważana za sport zdominowany przez mężczyzn. Jednak zdecydowanie różnił się on od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni dzisiaj, gdyż w starożytnym świecie, był on bardziej bezwzględny i krwawy. Z początku, nikt nie dbał o komfort i bezpieczeństwo zawodnika, przygotowanie ich do sparingu polegało m.in. na owijaniu pięści rzemieniami ze skóry. Dopiero w późniejszych latach skupiano się na wypracowaniu poprawnej techniki, etyki sportowej, a także wprowadzeniu profesjonalnych sprzętów takich jak skórzane rękawice bokserskie umożliwiające ochronę dłoni. Z każdym kolejnym krokiem dziedzina ta, zaczęła się coraz szerzej rozwijać, zdobywała wielu sprzymierzeńców i ich zainteresowanie, a od 1974 r. rozpoczęto organizację amatorskich mistrzostw świata. 

SIŁA JEST KOBIETĄ

Wraz z rozwojem cywilizacji, coraz więcej kobiet zaczęło interesować się tą formą sportu. Dotychczasowe przypuszczenia o tym, że jest to aktywność skierowana do płci męskiej, zaczęło ‘’odchodzić do lamusa’’.  Z biegiem lat, kobiety zaczęły kształtować swój rozwój na salach treningowych, znajdujących się w piwnicach budynków. Wykonywały to jedynie z czystej pasji, gdyż uczestniczenie w oficjalnych walkach, nie mówiąc o zarabianiu na nich, było nielegalne i niedopuszczalne. Obecnie, złamany nos, połamane paznokcie, bądź trochę więcej potu na czole nie są straszne dla ‘’płci pięknej’’. Coraz więcej z nas inwestuje w rozwój swojej aktywności, dbamy o nasze zdrowie oraz kondycję. Bardzo dużo kobiet podejmuje decyzje o zapisaniu się na daną sztukę walki, zarówno ze względów zdrowotnych, jak i ze względów bezpieczeństwa i samoobrony. Sztuki walki nie są obce kobietom, wręcz przeciwnie, strzeżcie się! 🙂 


SZTUKI WALKI, TO CAŁE MOJE ŻYCIE

Wspomniany przez Wiktorię, Bartosz Strzała (@goldenarrowb), to trener mający swoją własną salę treningową przy ulicy Kilińskiego 6/1w Oleśnicy. Sztukami walki, a przede wszystkim MMA, zajmuje się już od najmłodszych lat. Wiele z nas jednak nie zdaje sobie sprawy, czym tak naprawdę MMA różni się od boksu.

PLAYLISTA DO DOBREGO TRENINGU

Jeżeli ćwiczycie, albo zamierzacie ćwiczyć lub po prostu lubicie posłuchać dobrej, motywacyjnej muzyki, to na tę okoliczność, stworzyłyśmy dla Was playlistę. To tylko nasze propozycje, jeżeli dodalibyście do tego jakąś nutkę, piszcie w komentarzach! Dobra muzyka, to +100 do dobrego treningu 😀.

AUTORKI ARTYKUŁU

Aleksandra Dzikowska – autorka tekstu, autorka, video, autorka infografiki, autorka zdjęć

Wiktoria Junik – wydawczyni, autorka tekstu, korekta tekstu, autorka infografiki, autorka zdjęć

Julia Kantorczyk – autorka tekstu, montaż video w programie Adobe Premiere Pro, montaż podcastu w programie Adobe Premiere Pro, transkrypcja wywiadu, autorka zdjęć