Bez smartfona jak bez ręki?

Na świecie jest zaledwie miliard więcej ludzi, niż smartfonów. Współcześnie trudno sobie wyobrazić dzień bez korzystania z telefonu komórkowego. Czy jednak smartfon to tylko urządzenie, czy może być czymś więcej? Czy można pokusić się o stwierdzenie, że to, co nosimy na co dzień w kieszeni, jest przedłużeniem naszej ręki?


Rozwój

Początki smartfonów sięgają końca lat 90. XX wieku. Wtedy to firma IBM wprowadziła na rynek swój pierwszy telefon o nazwie Simon Personal Communicator. Urządzenie to, chociaż było jeszcze bardzo prymitywne, posiadało już wiele cech, które później stały się standardem dla smartfonów. Simon miał między innymi ekran dotykowy, klawiaturę QWERTY, możliwość wysyłania i odbierania wiadomości e-mail oraz faksów, a także moduł faksowy. A potem wszystko nabrało tempa…

Krótko o rozwoju opowie nam anonimowy ekspert, pracujący w branży telekomunikacyjnej od ponad dekady. Ze względów służbowych, poprosił o nieujawnianie swoich danych, dlatego jego wypowiedzi czyta syntezator mowy.


A co mają do zaoferowania smartfony lat 20. XXI wieku?

Smartfony stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Dzięki nim mamy szerokie możliwości. Jakie dokładnie? O tym opowie nasz ekspert, redaktor Marek Obszarny:

Niektórzy argumentują, że smartfony stały się przedłużeniem naszych rąk. Z jednej strony ma to swoje uzasadnienie – smartfon umożliwia nam łatwiejsze i szybsze wykonywanie wielu codziennych czynności. Jednak z drugiej strony, taki sposób myślenia może prowadzić do nadmiernego uzależnienia od urządzenia. Zbytnie uzależnienie od smartfonu może prowadzić do izolacji społecznej, pogorszenia zdrowia psychicznego oraz braku aktywności fizycznej. Dlatego ważne jest, aby korzystać z urządzenia z umiarem.

Ciemna strona technologii

Istnieją również pewne obawy dotyczące wpływu smartfonów na nasze zdrowie psychiczne. Zbyt częste korzystanie z urządzenia może prowadzić do zaburzeń snu, nadmiernego stresu, depresji i innych problemów zdrowotnych. Dlatego ważne jest, aby umiejętnie z niego korzystać i nie pozwalać na uzależnienie.

W końcu, smartfony odgrywają istotną rolę w dzisiejszym świecie, ale ważne jest, aby korzystać z nich z umiarem i nie pozwalać na uzależnienie. Musimy pamiętać, że nasze relacje z innymi ludźmi są równie ważne jak korzystanie z urządzenia, a zdrowie psychiczne powinno być zawsze naszym priorytetem. Smartfony są wspaniałym narzędziem, ale należy pamiętać, że to tylko narzędzie, które powinno nam ułatwiać życie, a nie je utrudniać.


Dbajmy o bezpieczeństwo


Świetlana przyszłość?

Pozwólmy sobie teraz na małe wróżenie oparte o stan obecnej wiedzy o trendach i kierunkach rozwoju branży.

Oprócz naszego eksperta z branży, o przyszłość zapytałem również znany moduł sztucznej inteligencji – ChatGPT. Oto, co napisał:

Rozwój branży telekomunikacyjnej, w tym smartfonów, na przestrzeni najbliższych 10 lat, może być bardzo dynamiczny i innowacyjny. Poniżej przedstawiam kilka potencjalnych kierunków rozwoju:

  1. Wzrost szybkości transmisji danych: Wraz z rozwojem technologii 5G, smartfony będą mogły przesyłać dane z niespotykaną dotąd prędkością, co pozwoli na jeszcze szybsze przeglądanie internetu, pobieranie plików oraz oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości.

  2. Rozwój sztucznej inteligencji: Coraz więcej smartfonów wyposażonych jest w systemy sztucznej inteligencji, które pozwalają na bardziej efektywną obsługę urządzenia, np. przez rozpoznawanie twarzy, głosu czy gestów. W najbliższych latach można oczekiwać jeszcze większego rozwoju tej technologii, co przyczyni się do dalszej poprawy interakcji z użytkownikiem.

  3. Wzrost popularności rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej: Wraz z rosnącym zainteresowaniem użytkowników technologią rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej, można oczekiwać, że w najbliższych latach smartfony staną się jeszcze bardziej dostępne dla tych rozwiązań. Można oczekiwać, że coraz więcej producentów będzie wprowadzać urządzenia, które będą w stanie wykorzystać te technologie.

  4. Poprawa wydajności baterii: Jednym z głównych problemów smartfonów jest ich krótki czas pracy na jednym ładowaniu. W ciągu najbliższych lat można jednak oczekiwać, że producenci będą rozwijać technologie, które pozwolą na wydłużenie żywotności baterii, np. przez zwiększenie jej pojemności czy wykorzystanie energii słonecznej.

  5. Rozwój IoT: Internet Rzeczy (IoT) to jeden z najważniejszych trendów w dzisiejszej branży telekomunikacyjnej. Można oczekiwać, że w ciągu najbliższych lat smartfony staną się jeszcze bardziej zintegrowane z urządzeniami IoT, co pozwoli na jeszcze bardziej efektywną i automatyczną obsługę domowej automatyki, monitorowania zdrowia czy kontroli pracy urządzeń przemysłowych.

Wszystkie te trendy powinny wpłynąć na rozwój branży telekomunikacyjnej i smartfonów w ciągu najbliższych 10 lat, przyczyniając się do jeszcze większej popularyzacji tych urządzeń i ich jeszcze bardziej zaawansowanej funkcjonalności.

Redakcja poleca:

Chcielibyśmy Wam polecić kilka ciekawych aplikacji, które mogą się przydać na co dzień:

Here Easy – aplikacja pokazuje nam, gdzie jesteśmy, uwzględniając współrzędne oraz wysokość nad poziomem morza. Pozwala też zostawiać znaczniki i zapisywać je w historii, by potem do nich łatwo nawigować. Idealne rozwiązanie, gdy mamy w zwyczaju zapomnieć gdzie zaparkowaliśmy samochód, lub zakopujemy skarb, by po czasie do niego wrócić 🙂

Sky Map – to aplikacja dla zapatrzonych w gwiazdy. Pomaga w obserwacji i identyfikacji ciał niebieskich.

mBDL – Mobilny Bank Danych o Lasach. Zawiera między innymi mapy offline wszystkich lasów w Polsce, więc może się przydać podczas wyprawy na camping lub grzybobrania. Niestety, nie pokazuje w czasie rzeczywistym, gdzie szukać prawdziwków – nie ma tak dobrze 😉

CapCut – aplikacja ułatwiająca montaż filmów na telefonie, z intuicyjnym interfejsem. Zaprojektowana z myślą o osobach, które nie potrzebują Adobe Premiere’a lub innego zaawansowanego programu z tysiącem opcji.

mObywatel – stresujesz się, że czasem zapomnisz z domu dokumentów? W takim razie to aplikacja dla ciebie – wszystkie dokumenty, takie jak dowód osobisty, legitymacja studencka czy prawo jazdy, a także dokumentacja medyczna, są tutaj bezpieczne. Jest to aplikacja zatwierdzona przez rząd, więc nie ma też potrzeby obawiać się, kto ma dostęp do twoich danych – wszystko jest zabezpieczone.

BookBeat – aplikacja z szerokim dostępem do audiobooków. Jest płatna, ale oferuje 2 tygodnie darmowego okresu próbnego. Warto spróbować 😉

Settle Up – jedziesz z ekipą na wyjazd i chcecie podzielić równo wydatki zakupów i tym podobnych? Świetnie, ta aplikacja pozwala zapisywać koszty i dzielić równo na oznaczoną ilość osób. Po co męczyć się z notatnikiem i kalkulatorem, skoro można mieć do tego jedną apkę?

Autorzy materiału

Kacper Brylewski – wydawca, autor tekstów, współautor materiału wideo

Weronika Krawczyk – autorka tekstów, autorka zdjęć, autorka infografik

Mikołaj Sławski – montaż wideo, autor infografik, korekta