Jak i w co się spakować, aby nie zbankrutować na lotnisku?

W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak pakować się skutecznie, aby zmieścić się w dopuszczalnych limitach bagażu podręcznego oferowanych przez różne linie lotnicze.

Znajdziesz tu także porady dotyczące wyboru odpowiedniego bagażu podręcznego oraz pakowania rzeczy niezbędnych podczas podróży. Napiszę o swoich doświadczeniach jak i o doświadczeniu Ogarniary 🙂

Gotowi na oszczędności i bezstresową podróż?

Przekonaj się, jak to zrobić!

Goodness Odunayo, podróżniczka z zamiłowania. W tym roku odwiedziła już kilka miejsc, w tym jej ulubioną Barcelonę i Rzym, miasto w którym się zakochała.

Wymiary są różne

Planując podróż samolotem, warto mieć świadomość dopuszczalnych wymiarów bagażu podręcznego w najpopularniejszych liniach lotniczych. Na przykład, linie lotnicze Lufthansa akceptują bagaż o wymiarach do 55 x 40 x 23 cm, podczas gdy British Airways preferuje bagaż nie większy niż 56 x 45 x 25 cm. Dla podróżujących z Emirates ograniczenie wynosi zwykle 55 x 38 x 20 cm, a dla klientów Delta Air Lines – 56 x 35 x 23 cm. Natomiast Air France zazwyczaj przyjmuje bagaż o rozmiarach do 55 x 35 x 25 cm. W linii lotniczej Wizz Air maksymalne wymiary bagażu podręcznego to zazwyczaj 40 x 30 x 20 cm, natomiast w Ryanair55 x 40 x 20 cm. Zanim jednak spakujesz swój bagaż podręczny, zalecamy sprawdzenie dokładnych wymiarów na oficjalnej stronie internetowej wybranej linii lotniczej. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek na lotnisku i będziesz gotowy cieszyć się swoją podróżą bez zbędnych stresów.

PLECAK CZY TORBA?

Ergonomia i wygoda:
• Plecak rozkłada ciężar równomiernie na obie strony ciała, co zmniejsza obciążenie dla kręgosłupa i mięśni.
• Pozwala swobodnie poruszać się po lotnisku czy dworcu, co ułatwia przemieszczanie się.
Przestrzeń i organizacja:
• Plecak oferuje więcej przestrzeni i lepszą organizację dzięki różnym przegródkom, kieszeniom i paskom kompresyjnym.
• Pozwala na efektywne pakowanie i segregowanie rzeczy.
Wszechstronność i odporność:
• Jest bardziej wszechstronny i może być używany w różnych sytuacjach, nie tylko podczas podróży, ale także podczas wycieczek, wędrówek czy codziennego użytku.
• Jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne dzięki wytrzymałym materiałom i wodoodpornym powłokom.
Zgodność z wymogami linii lotniczych:
• Spełnia wymogi dotyczące bagażu podręcznego większej liczby linii lotniczych.
• Ograniczenia dotyczące wymiarów i wagi plecaka są zazwyczaj łagodniejsze niż dla torby, co daje większą elastyczność w pakowaniu i unikaniu dodatkowych opłat na lotnisku.

Jak kompresować ubrania i inne problemy podróżnika – mówi Ogarniara, twórczyni internetowych treści:

JAKI PLECAK WYBRAĆ?

Podczas wybierania plecaka warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech, które mogą wpłynąć na jego funkcjonalność i wygodę użytkowania.
• Zapinki na ręczniki lub inne akcesoria podróżne mogą być przydatne do przypięcia dodatkowego wyposażenia, jak np. kurtki, co zwiększa funkcjonalność plecaka
• Kieszenie i przegródki – bardzo istotne podczas organizacji. Im wiecej, tym lepiej
• Osobna kieszeń na buty lub mokrą odzież pozwala oddzielić je od reszty bagażu, chroniąc inne przedmioty przed wilgocią i brudem


• Zwróć uwagę na suwaki plecaka. W jaki sposób się odpinają? Plecak, który można otworzyć jak walizkę, ułatwia dostęp do zawartości, umożliwiając łatwe pakowanie i rozpakowywanie. Tego rodzaju plecaki mają zazwyczaj dwa zamki błyskawiczne, które można otworzyć na całą długość plecaka
• Nie wybieraj plecaka który nie jest wygodny. Wymień go na inny, najlepiej z usztywnieniem na plecach

CO LEPIEJ ZOSTAWIĆ?

Podczas pakowania bagażu podręcznego na podróż samolotem, istnieją rzeczy, których warto się upewnić, że zabieramy, oraz te, które lepiej pozostawić w domu. Na pewno warto zabrać dokumenty tożsamości, takie jak paszport, dowód osobisty, wizy (jeśli wymagane), a także kartę pokładową lub potwierdzenie rezerwacji. Elektronika również jest istotna – telefon komórkowy, laptop lub tablet, ładowarki do elektroniki, oraz naładowany power bank.
Warto również pamiętać o butelce z filtrem do wody, co pozwoli oszczędzić na zakupach wody butelkowanej, a także o podstawowych artykułach higienicznych i lekach.
Z drugiej strony, istnieją też rzeczy, których lepiej nie zabierać. Na przykład, zamiast dużych butelek perfum czy kremów, lepiej przenieść je do mniejszych opakowań lub zakupić mniejsze wersje na miejscu. Staraj się także nie pakować zbyt wielu ubrań – wybierz te, które są uniwersalne i łatwe do zestawienia w różne stylizacje, aby uniknąć nadmiernego bagażu.
Unikaj także zabierania zbyt wielu gadżetów podróżnych i innych zbędnych przedmiotów, które mogą zwiększyć wagę i zajętość bagażu. Upewnij się także, że nie masz w bagażu podręcznym żadnych przedmiotów zabronionych przez linie lotnicze, takich jak niebezpieczne substancje, narzędzia czy przedmioty ostrych krawędziach.

Warto również rozważyć rozpoczęcie tworzenia listy rzeczy do spakowania, aby uniknąć zapomnienia istotnych przedmiotów, takich jak piżama, szczoteczka do zębów czy klapki. Pamiętajmy również, że stres nie jest potrzebny – odpowiednie przygotowanie i planowanie mogą pomóc zminimalizować niepokój związany z podróżą. Jeśli martwisz się o ograniczenia wagowe, warto rozważyć zakup małej wagi bagażowej, która pomoże kontrolować wagę plecaka i uniknąć dodatkowych opłat na lotnisku. Zadbajmy o odpowiednie wyposażenie i planowanie, aby cieszyć się bezstresową podróżą.

Autorka listy – Nikola Jackowska

Podzielcie się swoimi trikami podróżniczymi w komentarzach. Do zobaczenia!

Skład redakcji

Patrycja – redaktorka wydania, zdjęcia

Nikola Jackowska – redaktorka techniczna

Jan Jakiel – audio

Kamil Nikodem – redaktor techniczny, Figma

Maja Żaczek – autorka tekstu