OD SOCZEWKI PO INSTAGRAM

Znalezienie odpowiedniego miejsca do zrobienia zdjęć jest dla mnie zawsze nie lada wyzwaniem. Lubię dość minimalistyczne tła, żeby dobrze zaprezentować swoją stylizację. Specjalnie dla czytelników Kwietnika, aby zaoszczędzić im ten cenny czas, przygotowałam ranking moich ulubionych miejsc we Wrocławiu. Zachęcam też do przeczytania tipów od Marcina Golenia, fotografa z 18-letnim stażem, jak robić lepsze zdjęcia telefonem.


INGALAMODE o procesie powstawania zdjęć

Od kiedy robisz zdjęcia i publikujesz je na Instagramie?

Zdjęcia tak naprawdę robię od kiedy pamiętam. Na pewno odkąd dostałam pierwszy telefon z aparatem haha. Specjalnie zajrzałam też na Instagrama i widzę, że mam tam konto od 2013 roku. Już od czasów gimnazjum eksperymentowałam z robieniem zdjęć i wrzucałam różne stylizacje. Przez to, że pochodzę z małego miasta, nie działałam wtedy oczywiście na taką skalę jak teraz, ponieważ po prostu wstydziłam się „co ludzie powiedzą”. Teraz wiem, że to była głupota i bardzo tego żałuję, bo pewnie byłabym obecnie w zupełnie innym miejscu. Wszystkie stare materiały pousuwałam już z Insta, najstarsze jakie zostały są najprawdopodobniej  z 2018 roku.

miejsce 5

ściana za Przejściem Świdnickim
Lubię tą ścianę przez jej niecodzienną strukturę. Jest w neutralnym kolorze, nie odwraca uwagi od stylizacji, a przy tym jest ciekawsza, niż zwykłe białe tło.

Czym robisz zdjęcia?

Od początku mojej przygody z Instagramem robię zdjęcia wyłącznie telefonem. Obecnie używam Iphone’a 14 pro. Myśłałam kiedyś nad zakupem aparatu, ale ciężko byłby mi go wszędzie ze sobą zabierać, więc póki co zostaję przy telefonie, bo jakość tych zdjęć w zupełności mnie zadowala.

MIEJSCE 4

Hotel Monopol
Ostatnio bardzo polubiłam robić zdjęcia na tle aut haha. Daje mi to fajny miastowy vibe, przez co automatycznie stylizacja wygląda ciekawiej.

Jak edytujesz zdjęcia?

W momencie robienia zdjęć już lekko ściemniam ekspozycję w telefonie, żeby nic mi się nie prześwietlało. Z reguły też od razu w ustawieniach Iphone’a delikatnie obniżam dynamikę, nasycenie i kontrast. Zależy mi, żeby efekt był jak najbardziej naturalny. Do edytowania używam aplikacji takich jak VSCO (bawienie się światłem), Snapseed (usuwanie niepożądanych elementów ze zdjęć) i Lightroom (edycja kolorów). Feed, czyli ułożenie kafelków na Instagramie planuję w aplikacji Preview. Pozwala mi to utrzymać odpowiednią estetykę profilu. Jestem freakiem na tym punkcie, jeśli jakieś zdjęcie mi nie pasuje do całości, to po go prostu nie dodaję. Mogę powiedzieć też, że dopiero od paru miesięcy jestem naprawdę zadowolona ze swoich publikacji. Taki minus bycia perfekcjonistką haha.

MIEJSCE 3

ściana restauracji La Maddalena
Bardzo lubię to miejsce, ponieważ jest proste i nie odwraca uwagi od mojego outfitu. Fajnie kontrastuje z jasnymi stylizacjami. Podłoga też jest na plus, ponieważ nie znoszę wszechobecnej w mieście kostki brukowej.

Ile czasu zajmuje ci robienie zdjęć?

Robienie zdjęć to cięższa praca, niż się na ogół wszystkim wydaje. Samo szukanie odpowiedniej miejscówki zajmuje sporo czasu. Ja lubię dość neutralne miejsca i czasami we Wrocławiu kończą mi się opcje, co jest mocno frustrujące. Nie wspominam już o całym procesie szykowania się na sesję. Łącznie mogę oszacować ten czas na parę dobrych godzin. Zdarza się też tak, że pogoda może skutecznie uniemożliwić zrobienie zdjęć. Nie zliczę ile razy uciekałam przed deszczem czy prawie zamarzłam na śmierć, chcąc zrobić fotę bez kurtki. Dużo też zależy od słońca, jeśli jest zbyt intensywne albo rzuca na mnie cień, to wszystkie materiały idą do kosza. Czasem jeżdżę z przyjaciółką specjalnie na zdjęcia na kilka dni do innego miasta, więc mogę powiedzieć, że wtedy cały wyjazd kręci się wokół robienia kontentu na Insta.

Spotykają cię jakieś nieprzyjemne sytuacje podczas robienia zdjęć?

Hmmm, podczas każdego robienia zdjęć w miejscach publicznych muszę sobie radzić z przeszywającymi mnie wzrokiem ludźmi. Z początku było to dla mnie dość niekomfortowe, ale po pewnym czasie można się do tego przyzwyczaić haha.

MIEJSCE 2

budynek przy ulicy Tadeusza Kościuszki
Jest to idealne miejsce do robienia siedzących zdjęć. Bardzo lubię te rolety, ponieważ dodają nutkę nowoczesności do zabytkowej kamienicy, co jest według mnie fajnym kontrastem.

Co cię inspiruje?

Obserwuje mnóstwo kont na Instagramie o podobnej estetyce do mojego, więc tak naprawdę inspiracje pokazują mi się co chwilę. Czasem przeglądam też Pinterest’a, oglądam pokazy mody i patrzę, co aktualnie jest w trendach.

Wolisz kręcić filmiki ze stylizacjami czy robić zdjęcia?

Robienie filmów zajmuje mi na pewno o wiele więcej czasu, zarówno nagrywanie jak i samo montowanie. Sercem jestem przy zdjęciach, ale staram się przełamywać do filmików, ponieważ widzę, że bardziej przyciągają one odbiorców.

MIEJSCE 1

Bronson Concept Store
Miejsce, które wygrało w moim rankingu. Co tu dużo mówić, w tak pięknej przestrzeni nie można zrobić złego zdjęcia.

Wirtualny spacer z ingalamode

Kliknij w wideo, żeby zobaczyć, jak łatwiej znaleźć miejsca wspomniane przez Ingę w wywiadzie.


„To doszło do takiego momentu, że musieliśmy ograniczyć możliwość wykonywania sesji” – powiedział Jack Bronson.

Jeśli jesteście ciekawi, co jeszcze zdradził nam właściciel Bronson Concept Store zapraszamy do odsłuchania wywiadu poniżej.


Jak robić jeszcze lepsze zdjęcia telefonem komórkowym?

Zapytałyśmy o to Marcina Golenia, fotografa z 18-letnim stażem zawodowym, wykładowcę na Uniwersytecie SWPS.

Przedstawiam kilka podstawowych porad/zasad, które warto stosować, aby poprawić swój warsztat fotograficzny. Każda z zasad jest istotna, a opanowanie i zastosowanie wszystkich pomoże osiągać lepsze rezultaty w pracy z wykorzystaniem aparatu komórkowego niezależnie od tego, czy używacie telefonu z Androidem, czy IOS, czy macie starszy telefon, czy najnowszego smartfona.

  1. Zasada podstawowa – poznaj swój sprzęt. Możliwości aparatu to jedno, ale umiejętność ich wykorzystania to sprawa kluczowa. Musicie wiedzieć jakie aparat ma obiektywy i jak je przełączać, jak uruchomić tryb ustawień ręcznych i jak się w nim poruszać, poznać parametry techniczne związane z maksymalną rozdzielczością, plikami RAW itp. Im łatwiej będziecie poruszać się po menu aparatu, tym łatwiej będzie wam wykorzystać jego możliwości w kreowaniu waszych zdjęć.
  2. Zasada druga może wydać się banalna, ale uwierzcie, ma bardzo duże znaczenie – zadbaj o czysty obiektyw. Telefon przechowujemy w różnych warunkach i miejscach. Pył na obiektywie, tłusty odcisk palca, czy rysy powstałe mechanicznie mogą skutecznie zepsuć efekt waszych starań o najlepsze zdjęcia.
  3. Dobra fotografia opiera się na pomyśle. Jednak każdy temat można zaprezentować lepiej, jeśli zadbamy o odpowiednią ekspozycję i kompozycję kadru. Naucz się wykorzystywać światło zastane, obserwować i wykorzystywać efekty światła w zależności od pory dnia. Nigdy nie używaj wbudowanej lampy błyskowej chyba, że nie zależy ci na jakości. Błysk wbudowanej lampy powoduje spłaszczenie fotografii, pozbawia ją wysycenia kolorów i kontrastu, powoduje nieatrakcyjne przebarwienia. Dla ułatwienia kompozycji kadru (zasady kompozycji to szerszy warty poznania) włącz linie siatki na ekranie telefonu. Funkcję tą znajdziesz właściwie w każdym aparacie w menu ustawień. Siatka podstawowa obrazująca regułę trójpodziału w łatwy sposób pomoże ci komponować kadry w oparciu o tzw. mocne punkty, utrzymywać proste horyzonty, czy odwzorować geometrię fotografowanej sceny i utrzymać jej harmonię.
  4. Użyj funkcji blokada ekspozycji. Dotykając ekranu przez dłuższą chwilę można włączyć blokadę ekspozycji dla wskazanego obszaru, a następnie przesuwając palcem po ekranie w górę lub w dół rozjaśnić lub ściemnić zdjęcie dopasowując lepiej ekspozycję.
  5. Używaj trybu PRO. Aparaty oparte na Androidzie w większości mają taki tryb wbudowany, możliwy do uruchomienia w menu aparatu. Pozwala on jeszcze szerzej kreować tworzony obraz poprzez regulację czułości matrycy (ISO), czasu naświetlania, balansu bieli. Dla systemów IOS uruchomienie takiego trybu jest możliwe po zainstalowaniu w telefonie darmowej aplikacji Lightroom i uruchomieniu aparatu z jej poziomu.
  6. Przetestuj efekty jakie daje w różnych warunkach oświetleniowych funkcja HDR jeśli jest dostępna i używaj jej kiedy uznasz, że może pomóc w utrzymaniu lepszej ekspozycji.
  7. Nigdy nie używaj zoomu cyfrowego, to zabójstwo dla jakości zdjęć. Jeśli masz taką możliwość, zmieniaj/wybieraj różne obiektywy. Jeśli twój telefon ma tylko jeden obiektyw, a potrzebujesz zrobić bliższy/ciaśniejszy kadr, użyj nóg i podejdź bliżej.
  8. Unikaj używania przedniego obiektywu, który z zasady jest obiektywem o słabszych parametrach. Jeśli chcesz wykonać zdjęcie w stylu selfie/autoportret spróbuj wykonać je tylnym obiektywem lub użyj statywu i trybu samowyzwalacza.
  9. Każde zdjęcie, przy którym zależy wam na jakości powinno zostać wykonane w największej możliwej rozdzielczości, w surowym, nieskompresowanym formacie (RAW, DNG) i na koniec poddane edycji, do której polecam wspomnianą już aplikację Lightroom lub Snapseed.

Zapytaliśmy ludzi na ulicach Wrocławia, jakie jest ich ulubione miejsce do robienia zdjęć

We Wrocławiu jest oczywiście o wiele więcej fajnych miejsc do robienia zdjęć. Jeśli jesteście ciekawi, co odpowiedzieli ankietowani, zapraszamy do odsłuchania sondy poniżej.


INNE MIEJSCA do robienia zdjęć POLECANE PRZEZ INGALAMODE

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Dla tych, którym nie wystarczyły miejsca z Wrocławia, mamy jeszcze kilka propozycji z innych miast.

Grafika: Agnieszka Czykier „Czyksa”

A wy gdzie najbardziej lubicie robić zdjęcia? Koniecznie podzielcie się z nami w komentarzach!

Autorki artykułu:

Inga Wyszyńska „Ingalamode” – wydawczyni, autorka tekstu, autorka zdjęć, autorka filmu, autorka wywiadu i jego prowadząca, montażystka

Agnieszka Czykier „Czyksa” – autorka infografiki, autorka sondy, autorka tekstu

Natalia Jezierska – autorka wywiadu, autorka tekstu, korektor tekstu